Gdy czerwcowa noc nastała, rozpoczęła się Kupała! Tegoroczny obrzęd był malowniczy i radosny, a rozpoczął się o zmierzchu, gdy Swarogowa tarcza zapadała coraz niżej, spoglądając spomiędzy wysokich koron drzew i zsyłając ostatnie promienie, jakby chcąc zapewnić, że po krótkim czasie panowania ciemności (wszak przełom 21 i 22 czerwca to dzień najdłuższy i najkrótsza noc w ciągu roku) powróci znów.

Było ciepło i parno, jakkolwiek przyjemnie, niebo było bezchmurne, a do dębowego gaju przychodził raz po raz ożywczy powiew wiatru, co wszystko razem sprzyjało wesołemu nastrojowi, który towarzyszył zamknięciu kręgu wokół ognia, złożeniu ofiar i pozdrowieniu niebiańskich panów, którzy, zdałoby się, w tę noc magiczną zstępują z Wyraju, by przechadzać się wśród ziemskich niw jakoby po swoich włościach.

Noc Kupały jest świętem ognia i słońca, ale także wody, jako że w czasie jego trwania elementy przeciwne łączą się ze sobą dla stworzenia nowej jakości, a żywioł akwatyczny traci swą destruktywną moc i staje się łagodny i pomocny, nie mogło więc się obyć bez symbolicznego „kąpadła”, czyli rytualnej kąpieli (przybrała ona jednak charakter symboliczny) – każdy z uczestników obmył się w wodzie, która krążyła wśród zadrugi w glinianej misie.

Po złożeniu trzeby i rozwiązaniu kręgu, uczestnicy obrzędu mogli złożyć w płomieniach watry trzymane przez siebie gałązki bylicy i prosić Dadźboga o spełnienie indywidualnych życzeń i pomoc w osiągnięciu zamierzonych celów. Aby dopełnić sprzężenia żywiołów, rozpoczęły się skoki przez ogień, tak aby każdy, znalazłszy się przez chwilę w objęciach Swarożyca, mógł przejąć dawaną przezeń siłę i życiową moc.

Jakość obrzędu podniosła także muzyka, która pojawiła się co prawda już na Jarych Godach, lecz podczas Kupały dudom towarzyszyły także bęben i gęśle. Skakano przez ogień i pieśni śpiewano, wesołość powszechna, jak przystało na naturę tego święta, panowała tej nocy wśród zgromadzonych. Po zagaszeniu ognia i uprzątnięciu gaju, wszyscy rozeszli się i każdy wyruszył w swoją stronę – może komuś udało się znaleźć kwiat paproci?

Logowanie

Najbliższe święto

Kupała 21.06.2021 20:00 591 Dni
1996-2023 Rodzima Wiara
ontwerp en implementering: α CMa Σείριος