wito stado 20180601 1876303271

W dniach 25-27 maja 2018 roku w Grodzisku Owidz odbyła się trzecia już edycja Święta Stado, w którym udział wzięli rodzimowiercy z całego kraju, również goście zza granicy. Obrzęd otwarcia miał miejsce w piątkowe południe. Przez trzy dni trwania święta zaplanowano wiele atrakcji dla przybyłych, również  pod kątem turystów, których nie brakowało. Można było posłuchać ciekawych wykładów tematycznych, wieczorem poświętować wspólnie podczas folkowego koncertu. Rodzice mieli okazję jak co roku wysłać swoje pociechy na Akademię Małego Słowianina natomiast dzieci i dorośli mogli postrzelać z łuku jak i potrenować rzut oszczepem.

Istotą drugiego dnia była rozbudowana i bogato przygotowana część obrzędowa. Kiedy wszyscy zebrali się popołudniem na górze na grodzisku, korowód Łado i Leli ruszył naprzód, aby odtańczyć przepiękny taniec mieczy przy wtórze obrzędowej pieśni. Następnie nastał czas zebrania darów od gospodarzy i wspólnych pląsów. Przechodząc przez bramę ogniową, wszyscy wraz z korowodem zbliżyli się do kręgu żerców, którzy odprawili obrzęd główny, składając odpowiednie ofiary i wznosząc modły ku Bogom. Wieczorem odbył się jeszcze obrzęd rusalny.

 

Niedziela była dniem wieńczącym tegoroczne Święto Stado. Ostatnie wykłady i obrzęd zamykający dopięły całości, podkreślając wagę całego święta. Jednocześnie przypomniały one wszystkim jak ważna jest istota wspólnoty w rodzimowierstwie polskim.

Zdjęcia: Sylwia Dziadoń.

Zobacz więcej...

Logowanie

Najbliższe święto

Kupała 21.06.2021 20:00 527 Dni
1996-2022 Rodzima Wiara
ontwerp en implementering: α CMa Σείριος