poniedziałek, 09 luty 2015

swieto Welesa

7 lutego 2015 roku w Warszawie odbyło się Święto Welesa. Obrzęd miał charakter wspólnotowy, gdyż w gronie żerców zebrały się osoby z czterech gromad rodzimowierczych działających na terenie Mazowsza.

Związek Wyznaniowy Rodzima Wiara był reprezentowany przez osoby Wojnara oraz Wojciecha Kamińskiego. Ponadto obecnością swoją zaznaczyli się w dużej mierze Lesza Ślężyńska (obecnie niezrzeszona), Bartosz Odyniec (Słowiańska Wiara) oraz Witt Wilczyński (Grupa WiD).

Rozpoczęto od złożenia ofiar i zaniesienia próśb dla Welesa pod krzakiem czarnego bzu. Następnie wszyscy udali się na miejsce obrzędowe, intonując pieśń dla boga przy akompaniamencie bębna i tamburynu.

 Już po dotarciu na miejsce w kole z ustawionych wokół palących się zniczy wszyscy stanęli we wspólnym zadrużańskim kręgu. Żercy rozpoczęli od opowieści poświęconych każdej ze sfer Welesowych. Następnie nastąpiły inwokacje i złożenie ofiar z miodu, ziół, mąki, zboża i kości. Wspólne prośby na nadchodzący czas zanieśli też wszyscy obecni uczestnicy, dzieląc się wspólnie miodem i kołaczem wypieczonym przez Wilczyna. Pierwsza część kołacza została poświęcona Welesowi.

Przy wspólnym ogniu zebrała się grupa około 30 osób, które pragnęły oddać należną cześć patronowi Wiedzy i Magii, Przysięgi i Zaświatów. Specyficzny charakter święta po raz kolejny sprawił że mazowieckich Rodzimowierców stać na to, by stanąć obok siebie przy jednym wspólnym ogniu, pokazując jak ważna jest sfera rodzinna, wszak nie zapominajmy też o tym że Weles to również bóg bydła i zagrody domowej.

Święto Welesa w WarszawieŚwięto Welesa w Warszawie

Logowanie

Najbliższe święto

Kupała 21.06.2018 20:00 27 Dni Kupała

Ostatnio na forum

  • Brak postów do publikacji.
1996-2018 Rodzima Wiara
ontwerp en implementering: α CMa Σείριος