czwartek, 15 czerwiec 2017

Kupala Pomorzanie

Z przyjemnością informujemy, iż w dniach 24 - 25 czerwca jako Rodzima Wiara - Słowianie Północy, we współpracy ze Słowiańską Watahą "Wolne Wilki" organizujemy Noc Kupały, zwaną także Sobótką, Świętem Ognia i Wody czy Świętem Kresu (od krzesania ognia).

W tę szczególną noc - najkrótszą noc w roku, noc zwycięstwa światła i ciepła nad ciemnością i chłodem, oznajmiającą początek lata, noc miłości i zabawy, nasi Przodkowie świętowali do białego rana. Niezamężne panny plotły wianki i puszczały je na wodę z nadzieją na rychłe zamążpójście, pary szukały w lesie Kwiatu Paproci i oddawały się radosnym igraszkom, a wszyscy przepasywali się bylicą, pili miód i piwo, śpiewali i tańczyli i skakali przez ogień. Grano na bębnach, piszczałkach i innych popularnych instrumentach.
Jak to podaje stara Kupalna pieśń:

"Hej dziewki wybrane, Bylem przepasane Tańcucie na dworze aż do rannej zorze, Aże do świtania, ale nie bez grania!"

Noc Kupały, znaną w późniejszych czasach jako Noc Świętojańską, świętowano w Polsce powszechnie jeszcze w pierwszej połowie XX wieku na wsi i w miastach, paląc ogniska i oddając się zabawom. Dziś wracamy do tych pięknych, radosnych zwyczajów. Obrzęd przewidujemy na godzinę 19-tą, a później - biesiada do białego rana. Święto organizujemy na plaży w Osłoninie. Istnieje możliwość rozstawienia namiotów lub przyczep kempingowych.

W razie pytań prosimy o kontakt:
793-495-354 (Krzysiek (RW Pomorze – Słowianie Północy)),
511-859-758 (Jarek (RW Pomorze – Słowianie Północy)),
535-023-546 (Robert (Wolne Wilki – Słowiańska Wataha))
via e-mail:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. (Jarek)
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. (Robert)

Logowanie

Najbliższe święto

Kupała 21.06.2021 20:00 527 Dni
1996-2022 Rodzima Wiara
ontwerp en implementering: α CMa Σείριος