poniedziałek, 19 czerwiec 2017

stado4

W dniach 9-11 czerwca 2017 roku w grodzisku Owidz nieopodal Starogardu Gdańskiego odbyła się druga edycja Święta Stado w którym uczestniczyły wszystkie rodzimowiercze gromady i wspólnoty z całej Polski oraz Związek Wyznaniowy Rodzima Wiara.

Organizatorzy i uczestnicy obrzędów oraz imprez związanych z trzydniowym cyklem Stada przyjechali na miejsce już w czwartek, 8 czerwca, celem przygotowania. Natomiast dzień później, o godzinie 9.00 rano nastąpił obrzęd otwarcia. Pierwszy dzień, piątek, obfitował w ciekawe warsztaty dotyczące tematyki pieśni obrzędowych, kowalstwa czy też sypanek piaskowych. Nie zabrakło też interesujących cyklów „Opowieści o szeptuchach – relacje badaczy kultury Podlasia” autorstwa Adriana Tyszki i Mirosława Maliszewskiego oraz „Klechdy słowiańskie” Szymona Góralczyka. W międzyczasie, w godzinach południowych, odbyły się dwa wspaniałe obrzędy: kosoplecin i postrzyżyn – które poprowadziła Dorota Solęga z Watry, a także stawianie Słupa Majowego. Nie zabrakło też igrzysk słowiańskich, natomiast cały dzień zakończył oficjalnie koncert zespołu Percival. W części nieoficjalnej, poświęconej jedynie osobom wiernym wierze rodzimej, odbył się w godzinach nocnych obrzęd powitania Rusałek.

Sobotni poranek rozpoczął się na Stadzie od kolejnych warsztatów. Tematyką motanek zajęła się Sylwia Storrada z pomorskiego oddziału Rodzimej Wiary Słowianie Północy. Były też warsztaty z plecenia wianków a także wykład Filipa Kuklewskiego „Kultura seksualna Słowian”. Nie zabrakło też akademii małego Słowianina dla najmłodszych oraz tradycyjnie powtórzono motyw igrzysk z dnia poprzedniego. Sobotni repertuar Stada pozostawał w nastróju sakralnym i ceremonialnym. Dało się odnieść wrażenie, że tego dnia akurat obrzędy sprawowały największą – jeśli można tak rzec – władzę. Tradycyjnie rozpoczął Korowód Bogini Leli i Boga Łado, po czym wszyscy żercy przywitali Bogów w sposób godny składając należytą trzebę i słowa modlitwy. Koniec dnia przyniósł ponownie koncert zespołu Żmij, zaś rodzimowiercy późną porą dokonali jeszcze pochodu ofiarnego dla rusałek i demonów wodnych. W świetle księżyca, który na Stadzie osiągnął Pełnię, blask pochodni pięknie odbijał się swym majestatem w lustrze pobliskiej wody. Około północy uczczono pamięć o Przodkach.

11 czerwca w niedzielę przypadł dzień finalny Święta Stada. Był to dzień wyjątkowy dla nas wszystkich tak naprawdę. Niewiele się w nim działo, a jednocześnie tak dużo. Rankiem maluchy miały trochę zabawy przy akademii małego Słowianina, następnie były warsztaty z sypanek piaskowych, w końcu w południe nastał czas odprowadzenia rusałek. I na tym, można by rzec, zakończyło się Stado – jeśli chodzi o część oficjalną. W kręgu naszych rodzimowierców z całej Polski, od dłuższego czasu w większej mierze zrzeszonych pod sztandarem Konfederacji Rodzimowierczej, zapadła swego rodzaju konsternacja, pytanie o dalszy rozwój naszego rodzimowierstwa polskiego. Dlatego w gronie wszystkich biorących udział na Stadzie gromad i wspólnot rodzimowierczych, przy honorowej obecności delegatów ze Związku Wyznaniowego Rodzima Wiara, Tomasz Poświst Rogaliński ze Stowarzyszenia Gontyna powołał do życia nowy – alternatywny – związek wyznaniowy RÓD w skład którego wchodziłoby na dzień dzisiejszy 12 gromad. Biorąc pod uwagę fakt, że panowałby w nim system kadencyjny, został też rozpisany w obecności wszystkich, poprzez drogę losowania, 24-letni schemat rządów w tym związku z przeznaczeniem dla przedstawicieli każdej z gromady.

Z naszej strony (czyli ZW RW) możemy jedynie życzyć naszym zaznajomionym gromadom, aby udało im się osiągnąć to, czego nam się nie udało. Takie też życzenia zostały przekazane dla Pośwista przy wszystkich przez reprezentanta RW, Marcina ‘Wojnara’ Sadowskiego z mazowieckiego oddziału. Natomiast sam naczelnik Rodzimej Wiary Staszko Potrzebowski złożył jedynie zapytanie o samo wyznanie wiary nowo powołanego związku RÓD, w odpowiedzi na co Poświst obiecał przesłać wkrótce mailowo stosowne dokumenty.

Sława Bogom!

Logowanie

Najbliższe święto

Kupała 21.06.2021 20:00 527 Dni
1996-2022 Rodzima Wiara
ontwerp en implementering: α CMa Σείριος