TEMAT: Złamanie zasad przez RKP

Złamanie zasad przez RKP 3 lata 11 miesiąc temu #7602

• wolchw
  • wolchw Avatar
  • Zrzeszony
Przeczytałem o złamaniu zasad przez RKP i tak sobie myślę- dlaczego się kłócicie z RKP ?
Skoro wszyscy mamy na celu pielęgnowanie tradycji to róbmy to bez wzajemnych podjazdów i niesnasek. Osobiście nie mam nic do RKP i RKP nie powinno mieć nic do nas. Moja koncepcja jest taka żeby się połączyć. Po co tworzyć podziały które są nikomu nie potrzebne ? Jak to mówi stare przysłowie- w kupie siła :-) Jeśli będą istniały podziały na RKP i RW to będzie dochodzić do takich sytuacji-niepotrzebnie. Zjednoczmy się z RKP i twórzmy wszyscy jedną wspólnotę rodzimowierców. To chyba nie takie trudne ?
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.

Złamanie zasad przez RKP 3 lata 11 miesiąc temu #7603

• Botjan
  • Botjan Avatar
  • Użytkownik
Nie wiem na ile śledzisz sytuację w środowisku rodzimowierczym w Polsce. Nie wypowiadam się tutaj autorytatywnie (bo też nie jestem członkiem żadnego związku wyznaniowego) ale pewne fakty są mi znane.

Generalnie od dłuższego czasu podejmowane są próby wypracowania wspólnego stanowiska i stworzenia realnej reprezentacji wszystkich Rodzimowierców w Polsce. Dowodem na to są między innymi Wiece Rodzimowiercze organizowane pod auspicjami największych rodzimowierczych związków wyznaniowych i powołanie Rady Rodzimowierstwa Polskiego. Jednakże pewne środowisko (opócz różnic na poziomie czysto teologicznym) nie ma ochoty na budowanie wspólnego frontu w promowaniu Rodzimowierstwa bądź w ogóle uważa, że posiada "jedyną słuszną wizję rodzimowierstwa" i nie ogląda się na innych. To oczywiście bardzo przykre ale prawda jest taka, że wszyscy wyciągają ręce do RKP w geście pojednania i są odrzucani.

Prawdopodobnie problem leży w osobie głównodowodzącego tym związkiem wyznaniowym i dopóki sytuacja na szczytach władzy się nie zmieni utworzenie wspólnoty rodzimowierców z udziałem RKP nie będzie chyba możliwe...

P.S. Nie chcę tworzyć tu kolejnego flame war-a na forum, chodziło mi tylko o wyjaśnienie koledze pewnych spraw.

Złamanie zasad przez RKP 3 lata 11 miesiąc temu #7604

• wolchw
  • wolchw Avatar
  • Zrzeszony
Ok. dzięki. O tym nie wiedziałem.

Złamanie zasad przez RKP 3 lata 11 miesiąc temu #7605

• wojmil
  • wojmil Avatar
  • Użytkownik
W ostatnim czasie powolano konfederacje zwiazkow rodzimowierczych, czyli rozne środowiska daza do zjednoczenia. Ale nie zobaczyłem tam RKP, wiec sadze ze skoro inne związki doszly do porozumienia a ten nie to wina chyba jest w nich. Ja osobiście czytając ich strone nie mam dobrego zdania o nich. Jakies new age z czysto chrzescijanska etyka. Takie powierzchowne "rodzimowierstwo" mnie nie interesuje. Duzo pojawilo się ostatnio takich ludzi którzy fascynują się i niby wyznają ale w zyciu postepuja zgodnie z etyka chrzescijanska.

Złamanie zasad przez RKP 3 lata 11 miesiąc temu #7606

• Nolgo
  • Nolgo Avatar
  • Użytkownik
Dołożę swoje 3 grosze. Ja znam trochę problem-teoretycznie bo też śledzę jego historię. I jako "świeżak" powiem tylko tyle, że człowiek odkrywa tą swoją prawdziwą przeszłość, dowiaduje się, że nie jest sam, rozpiera go euforia i nagle natrafia na polską bufonadę. To wszystko powoduje, że odechciewa się zrzeszać w cokolwiek. Jest Was (Nas?) tak niewielu a już pojawiają się spiny - to bardzo dołujące. Mimo to chwała tym co widzą światełko w tunelu i działają :)

Złamanie zasad przez RKP 3 lata 11 miesiąc temu #7623

• Pitol
  • Pitol Avatar
  • Użytkownik
wolchw napisał:
Przeczytałem o złamaniu zasad przez RKP i tak sobie myślę- dlaczego się kłócicie z RKP ?

Odniosłem się do tego tutaj: www.rodzimawiara.org.pl/forum/19-udeptan...-swietych-zasad.html więc się nie będę powtarzał.

wolchw napisał:
Skoro wszyscy mamy na celu pielęgnowanie tradycji to róbmy to bez wzajemnych podjazdów i niesnasek. Osobiście nie mam nic do RKP i RKP nie powinno mieć nic do nas. Moja koncepcja jest taka żeby się połączyć. Po co tworzyć podziały które są nikomu nie potrzebne ? Jak to mówi stare przysłowie- w kupie siła :-) Jeśli będą istniały podziały na RKP i RW to będzie dochodzić do takich sytuacji-niepotrzebnie. Zjednoczmy się z RKP i twórzmy wszyscy jedną wspólnotę rodzimowierców. To chyba nie takie trudne ?

Trochę chyba jednak nie w tym rzecz... Po pierwsze RKP i ZW RW to dwa niezależne, w pełni autonomiczne związki wyznaniowe, pod pewnymi względami różniące się ideologicznie (pomijam w tym miejscu całą resztę innych grup i wspólnot mniej lub bardziej formalnych). Dzięki temu lepiej (szerzej) wypełniają spektrum polskiego rodzaimowierstwa. Rzeczywisty problem nie leży więc w ich połączeniu się (i rezygnowaniu przez te związki ze swojej autonomii) czy w utworzeniu jednej, prawomyślnej wspólnoty rodzimowierczej, lecz przede wszystkim w zaprzestaniu wzajemnych ataków, oczerniania się, traktowania się jako swoiście rozumianej konkurencji, czy jak to sam ująłeś: w tworzeniu i eksponowaniu podziałów. Istnienie dwóch związków, przy stosownej dobrej woli z obu stron, wcale bowiem nie wyklucza wzajemnej współpracy tam gdzie cele rzeczywiście będą zbieżne. Jak to zostało ujęte w innym miejscu: "pewne cele, jeśli będą dostatecznie zbieżne i tak mogą być realizowane wspólnie, jeśli tylko obie strony będą tym dostatecznie zainteresowane. [...] nie musimy się wszyscy zaraz bezgranicznie kochać, wystarczy jeśli nie będziemy się bezkrytycznie nienawidzić. Nie musimy iść wszyscy do tego samego celu jedną drogą, do tego trzymając się wszyscy pod ramiona, wystarczy że jedni drugim nie będą rzucać kłód pod nogi, w swej pokrętnej logice licząc, że dzięki temu sami do tego celu dotrą szybciej."". Innym słowy nie musimy być zaraz bezgranicznymi przyjaciółmi. Wystarczy, że nie będziemy traktować się jak wrogów.
Ostatnio zmieniany: 3 lata 11 miesiąc temu przez Pitol.

Logowanie

Najbliższe święto

Święto Plonów 22.09.2019 20:00 32 Dni Święto Plonów

Ostatnio na forum

• Brak postów do publikacji.
1996-2019 Rodzima Wiara
ontwerp en implementering: α CMa Σείριος