TEMAT: Projekt "Rodzimowiercza Ziemia"

Projekt "Rodzimowiercza Ziemia" 3 lata 5 miesiąc temu #7817

• Pitol
  • Pitol Avatar
  • Użytkownik
Wodrik, wystarczy wybrać się na któreś z otwartych i publicznych spotkań lub świąt RKP, i się przekonać osobiście. Komunikacja za pośrednictwem internetu rzadko kiedy pozwala nawiązać i oddać pełnię wzajemnych interpersonalnych relacji społecznych.
Ostatnio zmieniany: 3 lata 5 miesiąc temu przez Pitol.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.

Projekt "Rodzimowiercza Ziemia" 3 lata 5 miesiąc temu #7826

• Wodrik
  • Wodrik Avatar
  • Użytkownik
  • Ario(lo)vistus maga te runy.
Nie za bardzo takie coś można znaleźć przy pomocy googli, ale za długo nie szukałem, poza tym jakaś taką potrzebę bezpośredniego kontaktu miałem jak miałem 15-25 lat, mieszkam w Karkonoszach wybrać się w okolice Warszawy to trzeba 2-3 dni, a mam żonę dzieciaki swoje prywatne projekty, itd. To, że sobie 2-3 godziny w ramach relaksu posiedzę w internecie/komputerze nie oznacza, ze mam dużo wolnego czasu, bo i tak zresztą przeznaczam to na swoje pasje.

Ten wasz projekt wymaga z 500 000zł, chyba, że to będą jakieś bardzo surowe budowle, to może 200 000-300 000zł. By mi się chciało was wspomóc nie te 5zł, bo to mi się w ogóle nie chciałoby przepisywać wasz dane iść do banku, wysyłać nawet przy okazji, to jednak jak dla mnie to słabo mnie zachęciliście, bo internetowo rachunki to żona płaci, ja takiego czegoś nie uzywam. Ale nie mówię, że nigdy nie wyślę, czy nigdy nie będę miał ochoty na uczestnictwo w jakimś rodzimym pomyśle.
Sto województw tysiąca czyli Suevia - "trzymał województwo tysiąca" = "kraj ich ma sto okręgów plemiennych, z których rokrocznie wyprawiają za granicę w celach wojennych po tysiąc zbrojnych" (województwo tysiąca = okręg tysiąca zbrojnych)
Ostatnio zmieniany: 3 lata 5 miesiąc temu przez Wodrik.

Projekt "Rodzimowiercza Ziemia" 3 lata 5 miesiąc temu #7837

• Pitol
  • Pitol Avatar
  • Użytkownik
Staramy się na bieżąca (nieraz z kilkumiesięcznym wyprzedzaniem) podawać info o spotkaniach i świętach na naszych stronach www.rkp.org.pl/ . Niektóre trwają nawet kilka dni (będąc szczególnie adresowane dla ludzi z dalszych okolic niż centrum kraju). Naturalnie stosowne info znajdziesz też na fb: www.facebook.com/groups/rodzimowierstwo/737795379580512/ .

Co do projektu to nie od razu musi powstać wszystko. Póki co priorytetem jest po prostu zwykły kawałek ziemi z linią brzegową, na którym wybudujemy chram. Reszta będzie powstawać sukcesywnie. Byśmy jednak mogli w ogóle zacząć, potrzeba jakichś 150 - 200 tys.

Projekt "Rodzimowiercza Ziemia" 3 lata 5 miesiąc temu #7842

• leliwa
  • leliwa Avatar
  • Użytkownik
Jak dla mnie każdy rodzimowierca powinien wspomóc tę inicjatywę mnie bardziej po drodze jest z RW ale jeżeli taka inicjatywa wyszła z RKP to sława im za to , w tym roku wysłałem tyle ile mogłem ale w obecnym roku mam nadzieję , że będzie to większa kwota.
Kużwa a ten spór pomiędzy Rw I RKP staje się już nudny.
Mam nadzieję , że się skończy i tylko stare dziadki w kapciach będą się na necie spierać a młodzież rodzimowiercza wspólnie podejmie dalsze działanie kontynuując nasze wierzenia.

Projekt "Rodzimowiercza Ziemia" 3 lata 5 miesiąc temu #7847

• Pitol
  • Pitol Avatar
  • Użytkownik
Jeszcze raz podkreślę, że miejsce będzie publiczne i otwarte dla każdego odnoszącego się z szacunkiem do rodzimej wiary i kultury, tak więc jeśli ktoś zjawi się na tej ziemi i będzie chciał pokłonić się słowiańskim Bóstwom, to z pewnością nikt nie będzie sprawdzał niczyjej przynależności związkowej. Co do sporu, to wydaje mi się, że po ostatnim spotkaniu (miedzy przedstawicielami ZW RW i RKP we wrześniu minionego roku), został on zasadniczo zażegnany. Co prawda bardzo daleko nadal jeszcze do bezkrytycznej i bezwarunkowej przyjaźni ale przynajmniej osiągnięto jakiś zdroworozsądkowy konsensus i stan pewnej wzajemnej neutralności (a przynajmniej zapobieżono dalszej eskalacji konfliktów, podsycanych przez osoby trzecie, zwykle nienależące do żadnej z tych grup).

Projekt "Rodzimowiercza Ziemia" 3 lata 5 miesiąc temu #7850

• Wodrik
  • Wodrik Avatar
  • Użytkownik
  • Ario(lo)vistus maga te runy.
Już napisałem nie jestem przeciw, jak wyżej napisałem jak znajdę czas i wolne środki to może i was wesprę, a nawet bardziej tym zajmę.

Nie wiem o jaki konflikt "dziadków" chodzi, też mi z opisu przekonań bardziej pasuje RW. To co dla mnie jest ważne to odtworzyć historię, język, możliwe pełną wiedzę pełnozakresową, ale jest to moje osobiste zgłębianie tematu, nikogo nie indoktrynuję, tylko dzielę się wiedzą.

Jowisz - Joi czy Pier Perkun Pierun jest mi obcy nie bez uzasadnienia, nawet można napisać bałtycko-bałkański, a Wulkan Apollo rodzimy. Potwierdzenia są w różnych tekstach, te z "O naturze bogów".

"Trzecie, znane w tej samej liczbie i pod tymi samymi imionami, co poprzednie, a nazywane przez poetów Pierydami lub Pieriami, zrodziły się z trzeciego Jowisza, czyli Piera, i Antiopy. "

Wulkan(Ogień) też w tradycji Sabinów jest ojcem trójgłowego Kakusa (Jowisza), u nas imię Kak tylko w nazwie Kakonin i bajkach.

"Bardzo wielu jest też Wulkanów (Swarog). Pierwszy — ten, co z Minerwą zrodził Apollina (Swarożyc) i podług dawnych historyków ma w swej pieczy Ateny — jest synem Celusa. (…)

Najdawniejszym z Apollinów jest ten, o którym nieco wyżej mówiłem, że jest synem Wulkana i że sprawuje pieczę nad Atenami. Drugi jest synem Korybasa i urodził się na Krecie; jak mówią, miał on o tę wyspę walczyć z samym Jowiszem. Trzeci, urodzony z trzeciego Jowisza i Latony, miał z okolic hiperborejskich przywędrować do Delf. Czwarty jest znany w Arkadii, gdzie nazywają go Nomiosem, ponieważ Arkadyjczycy utrzymują, że od niego otrzymali swe prawa."

To wyżej to wynik mieszania różnych tradycji różnych ludów punktów widzenia.

Jeśli by zajmować się *epoką przed Suewską czyli czasami ponad 3-4 tysiące lat temu, to samym Suewom "nawet nieśmiertelni bogowi nie mogli dać rady". To dalej idąc nie do końca podoba mi się również pojęcie bogów, bo jesteśmy podobno potomkami tytana Jafeta i raczej rodu Olbrzymów, którzy do bogów śródziemnomorskich mieli stosunek per wężowa noga.

Tytani co znaczy dziesięć ogni, Tyfon co znaczy dziesięć głosów, Tydzień znaczy pierwotnie dziesięć dni, Tysiąc znaczy dziesięć setek, czyli TY znaczy dziesięć, a taniec znaczy ogień niecić – TAN krzesany. (Ti to dziesięć po duńsku, a TAN to ogień po bretońsku).

*epoka Suewska czyli 2200-1500BP
Sto województw tysiąca czyli Suevia - "trzymał województwo tysiąca" = "kraj ich ma sto okręgów plemiennych, z których rokrocznie wyprawiają za granicę w celach wojennych po tysiąc zbrojnych" (województwo tysiąca = okręg tysiąca zbrojnych)
Ostatnio zmieniany: 3 lata 5 miesiąc temu przez Wodrik.

Logowanie

Najbliższe święto

Kupała 20.06.2019 20:00 6 Dni Kupała

Ostatnio na forum

1996-2019 Rodzima Wiara
ontwerp en implementering: α CMa Σείριος