TEMAT: Czy Światowid jest Słowiański?

Czy Światowid jest Słowiański? 1 rok 9 miesiąc temu #8727

 • Gryzek
 • Gryzek Avatar
 • Offline
 • Użytkownik
 • Posty: 65
Cześć forumowicze. Wiem, że są tu osoby, które mają dużą wiedzę i będą mogły się wypowiedzieć w tym temacie.
A mianowicie, natrafiłem ostatnio na książkę „Mity polskie” niejakiego Jarosława Molendy.
Na wstępie muszę poinformować, że książka ma dość kiepską opinię, a autorowi zarzuca się naciąganie faktów. Tak czy inaczej, autor sugeruje, że drewniana figurka Światowida znaleziona w Wolinie nie jest przedmiotem kultu słowiańskiego. Pozwolę sobie zacytować słowa pana Molendy:

„(…)drewniany Światowid z Wolina, uważany przez lata za typowy przedmiot słowiańskiego kultu pogańskiego, w rzeczywistości powstał, i był używany w środowisku skandynawskim. (…) Wśród Słowian nie ma przedstawień bogów z wieloma twarzami sprzed IX w. (słynny kamienny posąg tak zwanego Światowida z rzeki Zbrucz na Ukrainie też jest datowany na początek IX w.), u Germanów natomiast istnieją one od czasów celtyckich. To właśnie w kulturze celtyckiej, będącej podstawą cywilizacji zachodnioeuropejskiej, występują bogowie z wieloma głowami i twarzami. Skandynawowie przejęli od Celtów wiele mitologicznych przedstawień. Kult posągów wielotwarzowych na początku IX wieku jest więc czymś nowym wśród Słowian”

Dalej Molenda pisze tak:

„W późniejszych latach podobne figurki o czterech twarzach odkryto także w Skandynawii.”
(…) Badania naukowe wykazały ponadto, że figurka Światowida poza zdobnictwem ma także inne powiązania z kulturą skandynawską”.

„(…)Mieszkali tam (na wyspie Wolin) ludzie ze Skandynawii, i to nie tylko kupcy, lecz także wojownicy. Na ich potrzeby tworzono również przedmioty kultowe.”

„Także posążek, chociaż okazał się autentyczny, prawdopodobnie z mitologią Słowian ma niewiele wspólnego”

Żadnych KONKRETNYCH dowodów pan Molenda nie przedstawia. Snucie domysłów i dumanie. Dodatkowo w recenzjach tejże książki, pojawia się sporo zarzutów o korzystanie przez autora z wątpliwej jakości źródeł i badań.
Co o tym myślicie?
Ostatnio zmieniany: 1 rok 9 miesiąc temu przez Gryzek.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.

Czy Światowid jest Słowiański? 1 rok 9 miesiąc temu #8728

 • Wodrik
 • Wodrik Avatar
 • Offline
 • Użytkownik
 • Ario(lo)vistus maga te runy.
 • Posty: 148
Moim zdaniem jedyna rzecz na słupie ze Zbrucza, która ma jakąś konotację etniczną jest szabla nad koniem, identyczny uchwyt jak w takiej karabeli, który był wykorzystywany, przy silnych pchnięciach, zwykła prosta rękojeść nadaje się głównie do rąbania czyli cięć. Artania takie szable wykonywała, to co Arabowie opisywali jako drogocenne miecze z stali sprężynowej.

Reszta wyobrażeń, jest w tym posągu, bardzo prymitywna. Słupy, polosy to po prostu oś świata też związana z Polską (Polus-biegun/oś obrotu). Hekate czy trójgłowa o taki się wspiera plecami, ma to jakieś konotacje z omfalosem pępkiem świata. Z tym, że jeden jest pępkiem środkiem chronologicznym, jakiegoś terytorium państwa, a oś ziemi jest na północy w szczególnym kraju.

Sto województw tysiąca czyli Suevia - "trzymał województwo tysiąca" = "kraj ich ma sto okręgów plemiennych, z których rokrocznie wyprawiają za granicę w celach wojennych po tysiąc zbrojnych" (województwo tysiąca = okręg tysiąca zbrojnych)
Ostatnio zmieniany: 1 rok 9 miesiąc temu przez Wodrik.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.

Logowanie

Najbliższe święto

Święto Plonów 22.09.2019 20:00 32 Dni Święto Plonów

Ostatnio na forum

 • Brak postów do publikacji.
1996-2019 Rodzima Wiara
ontwerp en implementering: α CMa Σείριος