TEMAT: Chrystianizacja Polski

Chrystianizacja Polski 9 lata 4 miesiąc temu #831

• Nord
  • Nord Avatar
  • Moderator
Ostatnio myślałem o chrystianizacji Polski. WYdaje mi się, że Mieszko tak naprawdę uratował rodzimych Bogów (nie, nie robie sobie jaj) Bo, bądźmy szczerzy, gdyby nie to, że przyjął chrzest, w naszą stronę szły by wyprawy krzyżowe, a nie oszukujmy się, jakby wpadli sasi to wymordowaliby wszystkich, nawet tych ochrzczonych. A Mieszko I, dość długo zwlekał z niszczeniem dawnej wiary, nie unicestwił jej całkowicie. Gdyby wpadli tu Niemcy i reszta katolickich rębajłów to w jeden dzień znikły by wszystkie miejsca kultu. A gdyby posadzili tu zakutą w stal dupe, po jakimś czasie spadły by ciosy na Litwę.

Jak sądzicie? Mieszko uratował starych Bogów czy jednak zniszczył?
Podnieś swą broń, bo tam stoi Twój wróg
To Twoja ziemia, tutaj Ty jesteś panem!
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.

Chrystianizacja Polski 9 lata 4 miesiąc temu #2051

Ciekawe przemyślenie, wydaje mi się jednak, że nie przewidział raczej do końca tego skutku, ochrzcił Polskę ze względów militarnych i dostosowujących się do reszty, czyli tej silniejszej części Europy. Przyjęcie ich wiary dało przecież Polsce immunited, do "poważniejszego" powiedzmy traktowania naszego kraju na arenie miedzynarodowej, i nie dawało już Niemcom możliwości bezkarnego wypowiadania nam wojny ze względów religijnych.
Spekulować można w nieskończoność, a i tak nie odkryjemy jakie naprawde jeszcze były powody przyjęcia chrześcijaństwa przez Mieszka I.
;)
A my hraty i spiwaty as wsji ludy pudy spaty!

Chrystianizacja Polski 9 lata 4 miesiąc temu #2059

• Nord
  • Nord Avatar
  • Moderator
Mógłbyś trvhochę przybliżyć temat?
Podnieś swą broń, bo tam stoi Twój wróg
To Twoja ziemia, tutaj Ty jesteś panem!

Chrystianizacja Polski 9 lata 4 miesiąc temu #2061

pl.wikipedia.org/wiki/Boles%C5%82aw_Zapomniany

na wiki jest słabo opisany. poszperając w necie można znaleźć więcej informacji. ogólnie rzecz biorąc naraził się kościołowi bo wytłukiwał z impetem "pokojowe narzucanie chrześcijaństwa" na pogańskich ziemiach. :) kościołowi było to tak bardzo nie na rękę i postanowiono ominąć jego wątek w kartach historii.

Chrystianizacja Polski 9 lata 4 miesiąc temu #2084

Co do Mieszka I i chrystianizacji mam podobne zdanie. Na pewno było to ugięcie się pod obcymi wpływami, ale jednocześnie też obrona ludów polskich przed silniejszym zachodem. Byli tacy chojracy, którzy bronili się do oporu przed chrystianizacją i na koniec nie tylko ich wierzenia się nie zachowały, ale i oni sami zostali wyrżnięci jako naród. Uważam że proces katolicyzacji był bardziej zgubny dopiero później, kiedy niszczył wewnętrznie Polskę, więc Mieszko, nie wiem czy dla słowiańskiej wiary, ale dla Polan i innych źle nie zrobił.

A ten Bolesław Mieszkowic Zapomniany to chyba lipa.

Chrystianizacja Polski 8 lata 7 miesiąc temu #2648

• Kenneth
  • Kenneth Avatar
  • Użytkownik
Nord napisał:
Ostatnio myślałem o chrystianizacji Polski. WYdaje mi się, że Mieszko tak naprawdę uratował rodzimych Bogów (nie, nie robie sobie jaj) Bo, bądźmy szczerzy, gdyby nie to, że przyjął chrzest, w naszą stronę szły by wyprawy krzyżowe, a nie oszukujmy się, jakby wpadli sasi to wymordowaliby wszystkich, nawet tych ochrzczonych. A Mieszko I, dość długo zwlekał z niszczeniem dawnej wiary, nie unicestwił jej całkowicie. Gdyby wpadli tu Niemcy i reszta katolickich rębajłów to w jeden dzień znikły by wszystkie miejsca kultu. A gdyby posadzili tu zakutą w stal dupe, po jakimś czasie spadły by ciosy na Litwę.

Jak sądzicie? Mieszko uratował starych Bogów czy jednak zniszczył?

Hm, no ale gdyby na naszych ziemiach zrobiłaby sie zawierucha, wyprawy krzyżowe itp, wtedy by sprawa nabrała rozgłosu i o naszych bogach może by było głośniej, i wiecej kronik by sie o nich zachowało, chociażby chrześcijańskich.. ale by sie zachowało.

Jest jeszcze pewna książka.. "Co by było gdyby.. czyli alternatywna historia Polski"
1 rozdział mówił co by było gdyby Mieszko chrztu nie przyjął. No i w tym "opowiadaniu" było że Mieszko zawarł sojusz z wieletami, łyżyczanami, na czechach wybuchło powstanie antykatolickie, słowianie sie zjednoczyli i postanowili razem walczyć przeciwko niemieckiej chrystianizacji, władca Danii, któremu spodobała sie śmiałość Mieszka postanawia również odrzucić chrześcijaństwo. Ale potem sojusz zaczyna sie rozpadać, powstają spory między plemionami i takie tam.. gdybać se można

Logowanie

Najbliższe święto

Święto Plonów 22.09.2019 20:00 32 Dni Święto Plonów

Ostatnio na forum

• Brak postów do publikacji.
1996-2019 Rodzima Wiara
ontwerp en implementering: α CMa Σείριος