• Strona:
  • 1
  • 2

TEMAT: Polska pisownia i wyraz "bóg/Bóg"

Temat kontrowersyjny - "[osoby które] genetycznie nie są Słowianami" 6 lata 9 miesiąc temu #4697

Zgadzam się, że słowo "bożek" jest obraźliwe. To zwyczajna deprecjacja naszych Bóstw.
Само слога Славjанa спашава - Свуда пођи, својој кући дођи.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.

Temat kontrowersyjny - "[osoby które] genetycznie nie są Słowianami" 6 lata 9 miesiąc temu #4698

No to już mamy pełny obraz.
Nawiązałem kontakt z panem prof. dr. hab. Janem Miodkiem i właśnie otrzymałem odpowiedź telefoniczną.
prof. dr hab. Jan Miodek napisał:
Zasady poprawnej pisowni Języka Polskiego, dopuszczają pisanie z dużej litery wyrazów, które mają oddać szacunek.
Tak więc zgodnie z przyjętymi normami społecznymi piszemy wyraz bóg/bogowie z małej litery.
Wyjątkiem jest taka sytuacja, w której autor wypowiedzi jest wyznawcą omawianego systemu wierzeń i pisze ten wyraz w odniesieniu do pewnej Siły Wyższej, Istoty sprawczej.

Nie wiem jak wy ale Ja rozumiem to w ten sposób, że skoro wierzę w naszych Rodzimych Etnicznych Słowiańskich Bogów. Mam moralne prawo do zapisu z dużej litery zaś pisząc o bogu Chrześcijańskim czy Islamskim albo bogach innego systemu wierzeń powinienem używać zapisu z małej litery.
Jedynie w przypadku kiedy pisze się o konkretnie wskazanym bogu z dużej litery zapisuje się tylko nazwę własną (czyli Imię).
Więc (tak jak Ja to rozumiem) pisząc o "Bogach Słowiańskich" z dużej litery nie popełniam błędu. Jednak już należy zapisywać "bogowie Greccy" (pisząc wyraz bóg z małej). Lecz gdy piszę ze wskazaniem na konkretnego powinienem już zapisać np.: "bóg Perun".

Ps.: Bardzo mnie ciekawi jak Wy to zrozumieliście?
"Głód, powietrze, ogień, woda
I wszelaka zła przygoda
Będą temu, kto by starą
Ojców swoich wzgardził wiarą!"

Fragment Pieśni Bojana
Ostatnio zmieniany: 6 lata 9 miesiąc temu przez Twardostoj. Powód: edit=literówka:)

Temat kontrowersyjny - "[osoby które] genetycznie nie są Słowianami" 6 lata 9 miesiąc temu #4699

Twardostoj napisał:
No to już mamy pełny obraz.
Nawiązałem kontakt z panem prof. dr. hab. Janem Miodkiem i właśnie otrzymałem odpowiedź telefoniczną.
prof. dr hab. Jan Miodek napisał:
Zasady poprawnej pisowni Języka Polskiego, dopuszczają pisanie z dużej litery wyrazów, które mają oddać szacunek.
Tak więc zgodnie z przyjętymi normami społecznymi piszemy wyraz bóg/bogowie z małej litery.
Wyjątkiem jest taka sytuacja, w której autor wypowiedzi jest wyznawcą omawianego systemu wierzeń i pisze ten wyraz w odniesieniu do pewnej Siły Wyższej, Istoty sprawczej.

Nie wiem jak wy ale Ja rozumiem to w ten sposób, że skoro wierzę w naszych Rodzimych Etnicznych Słowiańskich Bogów. Mam moralne prawo do zapisu z dużej litery zaś pisząc o bogu Chrześcijańskim czy Islamskim albo bogach innego systemu wierzeń powinienem używać zapisu z małej litery.
Jedynie w przypadku kiedy pisze się o konkretnie wskazanym bogu z dużej litery zapisuje się tylko nazwę własną (czyli Imię).
Więc (tak jak Ja to rozumiem) pisząc o "Bogach Słowiańskich" z dużej litery nie popełniam błędu. Jednak już należy zapisywać "bogowie Greccy" (pisząc wyraz bóg z małej). Lecz gdy piszę ze wskazaniem na konkretnego powinienem już zapisać np.: "bóg Perun".

Ps.: Bardzo mnie ciekawi jak Wy to zrozumieliście?
Rozumiem to w ten sam sposób.

Temat kontrowersyjny - "[osoby które] genetycznie nie są Słowianami" 6 lata 9 miesiąc temu #4701

• Lutymir
  • Lutymir Avatar
  • Użytkownik
Akceptuję i chylę czoła Twardostoj.

...przepraszam za ten żart, ale nie mogłem się powstrzymać :)

Ogólnie - szacun!

Temat kontrowersyjny - "[osoby które] genetycznie nie są Słowianami" 6 lata 9 miesiąc temu #4702

Twardostoj napisał:
Lecz gdy piszę ze wskazaniem na konkretnego powinienem już zapisać np.: "bóg Perun".

Sądzę, że w tym przypadku mogę również pisać "Bóg Perun". Bo z jednej strony otaczam szacunkiem Peruna jako bóstwo - dlatego "Bóg" (ten konkretny i przeze mnie szanowany). A z drugiej strony "Perun" bo to imię własne. W moim odczuciu nie stoi to w sprzeczności z tym co odpowiedział prof. Miodek.
Само слога Славjанa спашава - Свуда пођи, својој кући дођи.
Ostatnio zmieniany: 6 lata 9 miesiąc temu przez siristru.
  • Strona:
  • 1
  • 2

Logowanie

Najbliższe święto

Święto Plonów 22.09.2019 20:00 27 Dni Święto Plonów

Ostatnio na forum

• Brak postów do publikacji.
1996-2019 Rodzima Wiara
ontwerp en implementering: α CMa Σείριος