• Strona:
  • 1
  • 2
  • 3

TEMAT: Mój dziwny przypadek

Mój dziwny przypadek 6 lata 7 miesiąc temu #5127

• Zadrug
  • Zadrug Avatar
  • Użytkownik
Bear, ciut przesada :) każdy może prosić tych Bogów których chce, nie ważne czy Strzybog czy Weles lub Mokosz. Bogowie Natury są ze sobą powiązani to nie indywidualne istoty ktore maja swoj podworko i nic wiecej... to jest pelen Absolut, ze tak sie wyraze ;)
Jaksar
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.

Mój dziwny przypadek 6 lata 7 miesiąc temu #5128

Zadrug napisał:
Bear, ciut przesada :) każdy może prosić tych Bogów których chce, nie ważne czy Strzybog czy Weles lub Mokosz. Bogowie Natury są ze sobą powiązani to nie indywidualne istoty ktore maja swoj podworko i nic wiecej... to jest pelen Absolut, ze tak sie wyraze ;)

Jak dla Mnie Bogowie to indywidualne byty Osobowe co najwyżej sfery ich oddziaływania wzajemnie się zazębiają.

Ale oczywiście nie jesteśmy dogmatyczni i każdy może dość indywidualnie podejść do sprawy. Oczywiście Rodzimowiercą będzie tylko ten, który pozostaje w sferze Bogów Słowiańskich nie dodając jakichś myśli z innych kręgów kulturowych. Różnice wśród Rodzimowierców mogą być tylko natury teologicznej, że się tak wyrażę ale Panteon powinien zostać usystematyzowany.
Moim zdaniem. :)
"Głód, powietrze, ogień, woda
I wszelaka zła przygoda
Będą temu, kto by starą
Ojców swoich wzgardził wiarą!"

Fragment Pieśni Bojana

Mój dziwny przypadek 6 lata 7 miesiąc temu #5132

• Zadrug
  • Zadrug Avatar
  • Użytkownik
Twardostoj napisał:
Jak dla Mnie Bogowie to indywidualne byty Osobowe

Możesz to sprecyzować Twardostoj ? jak dalece osobowe ?
Twardostoj napisał:
co najwyżej sfery ich oddziaływania wzajemnie się zazębiają

Ależ ja to samo napisałem tylko nieco innymi słowami...
Jaksar
Ostatnio zmieniany: 6 lata 7 miesiąc temu przez siristru. Powód: Poprawa cytowania

Mój dziwny przypadek 6 lata 7 miesiąc temu #5133

Bogowie to indywidualne równe Sobie Nawzajem byty osobowe, których nie można poznać i opisać według zasad nauki. Czyli wykraczające poza ludzką percepcję poznania. WYDAJE Mi się, że jest to coś w rodzaju pierwotnej mocy/ducha, Prima Materii, która przenika wszystko we Wszechświecie. Zaś Siły Natury a nawet pewne emocje są jedynie manifestacją ich Boskiej aktywności widzianej dla człowieka.
Nie wykluczam, że mogą mieć ciało ale puki co raczej nikt ich nie widział ani nie dotkną. :)

Sfery ich wpływów mogą się jednak wzajemnie zazębiać.
Gdyż Perun jest Bogiem Burzy i Wojny ale za wojnę odpowiada również Jarowit czy Świętowit.
Chyba, że uzna się, że Świętowit=Perun=Jarowit a określenia te dotyczą tego samego Boga,tylko jedno jest imieniem właściwym a pozostałe określenia powstały z powodu Tabuizowania imienia własnego.

Zaznaczam, że jest to Mój osobisty punkt widzenia na sprawę.
I wszelaka zła przygoda
Będą temu, kto by starą

Fragment Pieśni Bojana

Mój dziwny przypadek 6 lata 7 miesiąc temu #5134

• Zadrug
  • Zadrug Avatar
  • Użytkownik
:) dobrze, ze napisales, ZE TAK CI SIE WYDAJE i ze jest to tylko Twoj punkt widzenia :) oczywiscie mozna by z tym polemizowac, ja raczej przyjalem staroslowianska filozofie postrzegania Bogow wg tzw. Wschodniej Szkoly z Zachodnioslowianskim sposobem bytu i wspolegzystenci. Siegam w moich rozwazaniach do Indoeuropejskiej Kultury i metoda porownawcza staram siÄ zrozumiec filozofie naszych Ojcow.
W jednym napewno sie mylisz, a mianowicie biorac pod uwage mozliwosc posiadania przez Bogow ciala, z tego co widze Twoja fiolozofia ciut balansuje...nieco Germanskiej Wiary ASATRU, ciut zalecialosci chrzescijanskiech resztek jakie w wielu z nas sie niestety zachowalo no i co nieco z Wiary Naturalnej... chyba musisz Twardostoju jeszcze nad soba popracowac ;) (zart) ;)

Oczywiscie, to jest jedynie moje spostrzezenie po przeczytaniu Twojego wpisu, moze zrewiduje je jezeli wiecej napiszesz bo byc moze zle cos zrozumialem :)
Jaksar

Mój dziwny przypadek 6 lata 7 miesiąc temu #5135

Zadrug a zwróciłeś może Uwagę na buźkę " :) " przy tym konkretnym zdaniu. Po prostu nie którzy utożsamiają np. Swaroga konkretnie z Słońcem a przecież Słońce to też gwiazda. Tak więc Swarog Jest Bogiem Ognia Niebiańskiego czyli Słońca i innych gwiazd.

To zdanie było skłonem w kierunku animistów, którzy podają się za Rodzimowierców a różnią się tylko podejściem do teologii, uważając, że Słowianie ubóstwiali tylko siły przyrody. Tylko nie potrafią odpowiedzieć na pytanie czy emocje jak np. miłość to też "siła Przyrody". Dlatego w dwóch akapitach zaznaczałem, że jest to Moje prywatne zdanie a nie jakaś prawda objawiona :)

Choć z drugiej strony jeśli wierzyć legendom ludowym niektórzy Bogowie potrafili przybrać ludzką a nawet zwierzęcą postać więc nigdy nic na 100% nie wiadomo.
I wszelaka zła przygoda
Będą temu, kto by starą

Fragment Pieśni Bojana
  • Strona:
  • 1
  • 2
  • 3

Logowanie

Najbliższe święto

Święto Plonów 22.09.2019 20:00 27 Dni Święto Plonów

Ostatnio na forum

• Brak postów do publikacji.
1996-2019 Rodzima Wiara
ontwerp en implementering: α CMa Σείριος