TEMAT: Zasięg kultu Świętowita

Zasięg kultu Świętowita 6 lata 3 miesiąc temu #5573

Sława! Aktualnie piszę pracę o religii przyrodzonej Słowian i potrzebuję informacji na temat Świętowita. Bo mam dylemat - czy był to bóg ogólnosłowiański czy istniał jedynie w wyobraźni Ranów? Potrzebuję na to źródeł historycznych :)
Kto ty jesteś? Polak mały,
Polak – znaczy człowiek śmiały,
Śmiały myślą, mową , czynem,
Polak – prawym Słowianinem,
A Słowianin – to poganin!
Tako uczą mię rodzice,
Tako wierzę. Tym się szczycę.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.

Zasięg kultu Świętowita 6 lata 3 miesiąc temu #5585

• sambir
  • sambir Avatar
  • Zablokowany
Ktoś Serdeczny napisał:
Sława! Aktualnie piszę pracę o religii przyrodzonej Słowian i potrzebuję informacji na temat Świętowita. Bo mam dylemat - czy był to bóg ogólnosłowiański czy istniał jedynie w wyobraźni Ranów? Potrzebuję na to źródeł historycznych :)

Re:

takiego pojęcia jak Świętowit nie nie ma w nomenklaturze pojęciowej Słowiańskiej /jest to pojęcie chrześcijańskie)z przyczyny logicznej.Jest to pojęcie będące spekulacją umysłową tzw.zawlaszczeniową autorstwa zakonników chrześcijańskich.Obowiązującym pojęciem jest pojęcie :Światowid czyli vedyjski Brahma (półbóg tzw.wtórny stworzyciel świata ,jako iż w filozofii vedyjskiej Arian nie było znane pojęcie stworzenia świata w znaczeniu linearnym lecz jako cykliczne na wzór zmieniających się pór roku w przyrodzie Kosmosie).Stąd Brahma jako wtórny stworzyciel świata i wszystkich ludzi na Globie Ziemskim jest przedstawiany w rzeźnie logicznie o 4 twarzach zwróconych e 4 kierunku świata.Tzn.jest związany z liczbą ;4.W ten sposób można wiedzieć ,iż w przypadku przedstawienia w postaci o 3 twarzach i nazwanie świętym - nie będzie rzecz dotyczyła Brahmy(Światowida) i pomimo nadania nazwy :Świętowita.Natomiast rzeźby o 3 twarzach w filozofii Arian oznaczają
3 bóstwa hierarchicznie najwyższe:Viszny,Brahmy,Sziwy a tedy nie będące ani Brahmą (Światowidem)ani Świętowitem z uwagi na nie występowanie przymiotnika:święty.W tej sytuacji ,jeżeli wiesz ,że liczba 4 jest zawarta w liczbie 3 bez której nie może się logicznie wydarzać - to tym samym nie musisz się nikogo pytać dlaczego Brahma nie może być w żaden sposób Świętowitem a Świętowit w żaden sposób Światowidem i pomimo nazwania przez chrześcijan Światowida Świętowitem a Świętowita Światowidem.I stąd nie musisz dysponować żadnymi materialami źródłowymi historycznymi - jest to bowiem wyłącznie ... kwestia:logiczna.
Analogicznie:jak nikt nie musi się np.pytać Ciebie dlaczego 2 pkt.Regulamin Internetowy jest Regulaminem Globalnym Słowiańskim czyli nie może być logicznie w żaden sposób
4 pkt.??

Zasięg kultu Świętowita 6 lata 3 miesiąc temu #5586

• Pogan
  • Pogan Avatar
  • Użytkownik
Proszę wszystkich, aby uznali, że postu powyżej nie było, bo to był zdecydowanie niesmaczny żart.
Co do kultu Świętowita, to na 100 % czczony był na połabiu, jako najpotężniejszy z Bogów.
bialczynski.files.wordpress.com/2009/10/...owit_13-08-08_p3.jpg 0 To jest Lipnica Murowana, a istnieją przesłanki, że w wyżej pokazanym kościele, ten słup, był to posąg Świętowita.
Kiedyś czytałem coś, na temat kultu Świętowita na Serbii, ponoć był tam nawet posąg, ale oderwano mu głowę.
Ostatnio zmieniany: 6 lata 3 miesiąc temu przez Pogan. Powód: Podałem zły link

Zasięg kultu Świętowita 6 lata 3 miesiąc temu #5587

Sambir krótko zwięźle na temat zgodnie z postanowieniami II RWS w Kobryniu na Białorusi z 2004r. nie jesteś Rodzimowiercą Słowiańskim pytanie to nie było kierowane więc do Ciebie.

Ktoś Serdeczny mogę się dokładnie nie orientować ale według posiadanej przeze Mnie wiedzy. Sventovit to chyba raczej nazwa zastępcza, używana zamiast Tabuizowanego imienia właściwego. Raczej używana głównie przez Ranów.

Lecz tak jak zaznaczyłem nie jestem tego do końca pewien.
"Głód, powietrze, ogień, woda
I wszelaka zła przygoda
Będą temu, kto by starą
Ojców swoich wzgardził wiarą!"

Fragment Pieśni Bojana

Zasięg kultu Świętowita 6 lata 3 miesiąc temu #5588

• sambir
  • sambir Avatar
  • Zablokowany
Twardostoj napisał:
Sambir krótko zwięźle na temat zgodnie z postanowieniami II RWS w Kobryniu na Białorusi z 2004r. nie jesteś Rodzimowiercą Słowiańskim pytanie to nie było kierowane więc do Ciebie.

Re:
twoje stwierdzenie ,iż w świetle postanowienia II RWS w Kobryniu na Białorusi z 2004 r.nie jestem rodzimowiercą jest bezbłędnym ponieważ nie ustalono dotąd czy postanowienie owe posiada ważność prawną w świetle prawa polskiego RP(krajowego),międzynarodowego /w tym unijnego /oraz światowego (prawa słowiańskiego Mieszka I)?

Natomiast mogę być albo nie rodzimowiercą w związku z faktem ,iż część zasad Rodzimej Wiary zawarte na stronie www ZW RW uznaję za zgodne z nauką vedyjską Arian tj.za Słowiańskie a część sformułowań za niezgodne.Jeżeli zaś warunkiem jest podzielanie wszystkich bez wyjątku owych zasad -to w/g tego kryterium Rodzimowiercą nie jestem (tutaj.np.w przeciwieństwie do ciebie jako uznającego wszystkie owe zasady bez wyjątku).

Odnośnie zaś pytania postawionego przez for.Kż - to dotyczy ono pojęcia Świętowit zakończonego na spółgłoskę miękką "t" podobnie jak w wyrazie przedstawionym przez ciebie :Sventowit -jeżeli w artykule pt."W sprawie incydentów na Ukrainie" zostało użyte określenie cyt.
"Dla polskich rodzimowierców jest zbruczański Swantewid szczególnie bliski. On łączy narody Polski i Ukrainy"kon.cyt.zakończone na spółgłoskę twardą "d" a co w tłumaczeniu z ukraińskiego oznacza :ŚWIATOWIDA ... a nie Świętowita.

Stąd b.logicznie stwierdziłeś,iż owo pytanie nie było skierowane w moim kierunku ponieważ nie jestem rodzimowiercą w świetle postanowień II RWS.

W tej sytuacji tylko zaproponowałem zainteresowanemu rozważenie argumentacji w/g której kult Świętowita nie miał zasięgu żadnego i w żaden sposób mieć nie mógł,jeżeli autor pytania nie posiada podobnie jak i ty orientacji żadnej czy chodzi tutaj o kult Świętovita czy o kult Światowida?Nie jest zatem prawdziwe twoje stwierdzenie,iż jakobym udzielił wyjaśnień o jaki zasięg chodzi? Ale wyłącznie pozostawiłem ten dylemat zainteresowanemu do samodzielnego rozwiązania rozstrzygnięcia w oparciu o zaproponowaną przeze mnie argumentację tzw.logiczną poglądową na ten TEMAT jako wyłącznie pomocniczą.

Zasięg kultu Świętowita 6 lata 3 miesiąc temu #5589

• Pogan
  • Pogan Avatar
  • Użytkownik
To teraz Cię zdziwie, bo Świętowit to oryginalna forma, która ma swój rodowód w języku prasłowiańskim ... A Światowid to umowna nazwa rzeźby ze Zbrucza, która jest przechowywana w Polsce, zatem dlatego właśnie łączy ona Polskę i Ukrainę .

Logowanie

Najbliższe święto

Święto Plonów 22.09.2019 20:00 27 Dni Święto Plonów

Ostatnio na forum

• Brak postów do publikacji.
1996-2019 Rodzima Wiara
ontwerp en implementering: α CMa Σείριος