TEMAT: Zasięg kultu Świętowita

Zasięg kultu Świętowita 6 lata 3 miesiąc temu #5599

Ktoś Serdeczny napisał:
Świątynię na wzór kościołów zachodnioeuropejskich, wywaloną bogactwem. To już święte gaje nie wystarczyły? A życiodajne źródła i Słońce to też było za mało? Bo myślę, że wystarczył aż zanadto. :dry:

No i wątpię, że to jakaś ksywka Peruna. Po co mieliby zmieniać jego imię? Trochę to dziwne. :side:

Dawniej dawano przydomki Bogom by nie wypowiadać ich imion po za obrzędami. Ze względu Tabuizowanie imienia właściwego.

Ja osobiście wolę interpretacje imienia jako Sventovit co w tłumaczeniu na współczesny język Polski znaczy tyle co Najwyższy Pan. Prawdopodobnie z tego tłumaczenia korzysta również RKP.
"Głód, powietrze, ogień, woda
I wszelaka zła przygoda
Będą temu, kto by starą
Ojców swoich wzgardził wiarą!"

Fragment Pieśni Bojana
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.

Zasięg kultu Świętowita 6 lata 3 miesiąc temu #5600

Twardostoj napisał:
Ja osobiście wolę interpretacje imienia jako Sventovit co w tłumaczeniu na współczesny język Polski znaczy tyle co Najwyższy Pan. Prawdopodobnie z tego tłumaczenia korzysta również RKP.

Trochę dziwne tłumaczenie i sztuczne :)
Kto ty jesteś? Polak mały,
Polak – znaczy człowiek śmiały,
Śmiały myślą, mową , czynem,
Polak – prawym Słowianinem,
A Słowianin – to poganin!
Tako uczą mię rodzice,
Tako wierzę. Tym się szczycę.

Zasięg kultu Świętowita 6 lata 3 miesiąc temu #5601

Świętowit (połabskie: Svątevit; prawdop. ze "święty" – dawniej tyle co "potężny" i "wit" – "pan")

Pomyliłem się tylko tłumacząc człon Svento, który znaczy "potężny" z taką entymologią spotkałem się w jakimś opracowaniu mitologicznym. Tylko już nie pamiętam czy u Brucknera czy w "W kręgu Światowida" Jerzego Głosika.

Tak więc Potężny Pan według Mnie pasuje do Gromowładnego.
"Głód, powietrze, ogień, woda
I wszelaka zła przygoda
Będą temu, kto by starą
Ojców swoich wzgardził wiarą!"

Fragment Pieśni Bojana
Ostatnio zmieniany: 6 lata 3 miesiąc temu przez Twardostoj.

Zasięg kultu Świętowita 6 lata 3 miesiąc temu #5602

• sambir
  • sambir Avatar
  • Zablokowany
Twardostoj napisał:
Świętowit (połabskie: Svątevit; prawdop. ze "święty" – dawniej tyle co "potężny" i "wit" – "pan")

Pomyliłem się tylko tłumacząc człon Svento, który znaczy "potężny" z taką entymologią spotkałem się w jakimś opracowaniu mitologicznym. Tylko już nie pamiętam czy u Brucknera czy w "W kręgu Światowida" Jerzego Głosika.

Spam
Tematem dyskusji jest ustalenie czy chodzi tutaj o półboga Świętowita czy o Światowida?(półbogowie zwani są potocznie ludowo bogami)A nie o to co oznacza etymologicznie czyli znaczeniowo określenie Świętowit i Światowid.Ponieważ brak jest źródeł historycznych - problem rozstrzyga się wtedy w zastępstwie 1/ze stanowiska psychologicznego i 2/ze stanowiska logicznego oraz 3/ze stanowiska filozoficznego.Podstawowe znaczenie posiada tutaj 4 -twarzowość rzeźby i zwrócenie owych twarzy w 4 kierunki świata.Jeżeli zatem wiesz ,że jest to ta sama osoba a jej 4 twarze zwrócone są w 4 kierunki świata - to tym samym wiesz ,iż dotyczy Światowida (=wedyjski Brahma o 4 twarzach)jako wtórnego stwórcy świata a co ostatecznie wyjaśnia logicznie dlaczego twarze zwrócone są 4 kierunki świata.I to kończy wszystkie spekulacje czy chodzi o Świętowita czy o Światowida ?.Stąd warunkiem racjonalności dyskusji jest orientacja kto to jest Brahma w filozofii vedyjskiej Arian czyli znajomość abc literatury wedyjskiej piśmiennictwa Ariów.
Jeżeli odwołujesz się do tezy ,iż" Słowianie (Polacy)to lud indoeuropejski" na której to tezie oparta jest idea Słowiańska jako aryjska.A jeżeli się nie odwołujesz - czyli tym samym do chmur przepływających na horyzoncie -to występujesz nie na Ringu Logiki=Forum RW lecz na WIDOWNI dla kibiców forumowych gadugadugadu.I wtedy twoje poglądy posiadają wyłącznie charakter poglądów prywatnych czyli prywatnych spekulacji umysłowych.(Perun /czyli póbóg wedyjski Indra /nie jest z przyczyn filozoficzno-logicznych przedstawiany w rzeźbach o 4 twarzach zwróconych 4 kierunki świata).

Filozofia Hinduska nie ma zastosowania do Rodzimej Wiary Słowian mimo faktu, że rozwineła się na podstawie tych samych ved.

Nie SPAM - Twardostoj
Ostatnio zmieniany: 6 lata 3 miesiąc temu przez Twardostoj.

Zasięg kultu Świętowita 6 lata 3 miesiąc temu #5603

Twardostoj napisał:

Słyszałem, że Bruckner to germanofil. :side: Poza tym... osobiście i tak nazywam tamtego boga Światowidem. Tak po prostu mi wygodniej i nie dbam zbytnio o poprawność. No i mam automatycznie pozytywne skojarzenia, nie wiem, czemu :side:
Kto ty jesteś? Polak mały,
Polak – znaczy człowiek śmiały,
Śmiały myślą, mową , czynem,
Polak – prawym Słowianinem,
A Słowianin – to poganin!
Tako uczą mię rodzice,
Tako wierzę. Tym się szczycę.

Zasięg kultu Świętowita 6 lata 3 miesiąc temu #5605

• sambir
  • sambir Avatar
  • Zablokowany
Pogan napisał:
Cztery, przynajmniej według kronik, ale jeśli zmierzasz do tego, że Światowid też ma 4 twarze to Cię znowu zdziwię, bo Światowid to najprawdopodobniej Axis Mundi, oś kosmiczna lub jak wolisz Drzewo Życia, Dzieli się na 3 części w górnej są przedstawione 4 twarze / postacie w środkowej 4 postacie, a w dolnej jest najprawdopodobniej Weles/Trzygłów.
Natomiast Świętowit : o czterech głowach i czterech karkach, z których dwie zwrócone były jakby w stronę piersi, a dwie w stronę pleców, przy czym w każdej parze oczy jednej głowy spoglądały w prawo, drugiej zaś w lewo. Opisujący to Saxo zwrócił uwagę, że głowy i twarze posągu z podgolonymi brodami i przyciętymi włosami wymodelowane były tak, by odzwierciedlać w tym względzie zwyczaje ówczesnych Ranów. Szata, posągu była długa i sięgała aż do goleni. Stworzony on był z różnych gatunków drewna tak, iż golenie "..były połączone z kolanami tak niewidocznie, że miejsca ich spojenia tylko przy bacznej obserwacji można było dostrzec ". Lewą ręką postać podpierała się pod bok, a w prawej ręce dzierżyła róg z drogocennych kruszców. U stóp spoczywały prawdziwe uzda i sidło, a także znacznej wielkości i pięknej roboty miecz, który " podziw dla nich zwiększał (...) którego pochwa i rękojeść rzucały się w oczy zewnętrznym wyglądem srebra i znakomitej ozdoby rzeźbiarskiej ".

Pozdrowienia .

Re:
jeżeli dzieli się na 3 części :
1/bramini
2/kszatriowie /administratorzy ,wojownicy /.
3/wajsiowie (kupcy)
4/śiudrowie (pracownicy fizyczni)

to jest to podział:vedyjski czyli Słowiański kastowy(społeczny w którym wszystkie kasty są sobie hierarchicznie równe ,także kasta 4).

Chodzi też tutaj prawdopodobnie nie o oś kosmiczną lecz o środek ŚWIATA- 5000 lat temu znajdujący się w lesie o nazwie sanskryckiej Najmiszeranya na południe od Himalajów.

Natomiast pojęcie trzygłów dotyczy 3 hierarchicznie najwyższych bóstw w yodze vedyjskiej Arian:Visznu,Brahny,Sziwy -stąd logicznie w rzeźbie 3 wizerunki twarzy a nie 4.

Jeżeli zaś chodzi o akcesoria przypisane do owych 3 bóstw - to nie chodziło tutaj o miecz (zgodnie z pokojową filozofią Ariów -ahimsą)lecz o maczugę ,którą mógł symbolicznie dla odstraszenia wrogów Słowian przedtawiać na wzór germański :miecz cały wykuty w czystym złocie.

Logowanie

Najbliższe święto

Święto Plonów 22.09.2019 20:00 27 Dni Święto Plonów

Ostatnio na forum

• Brak postów do publikacji.
1996-2019 Rodzima Wiara
ontwerp en implementering: α CMa Σείριος