• Strona:
  • 1
  • 2

TEMAT: Anioły

Anioły 4 lata 10 miesiąc temu #6682

Ostatnio wszystkie zmysły kieruję ku Rodzimej wierze i pochłaniam ją krok po kroku, uczę się i poznaję. Badam różnice żeby wytworzyć swój własny obraz.

Tym razem mam pytanie lekko odbiegające. Czy w wierzeniach rodzimej wiary występuje odpowiednik aniołów? Nie chodzi mi o powszechnie uważane pierzaste istoty ale (nie wiem jak to ująć słowami) swego rodzaju duchowe byty/ przewodników/ dobre dusze ?
nie napotkałam dotąd żadnych informacji dotyczących podobnego zagadnienia.

Dodatkowo, nie chcac tworzyć zbyt wielu nowych wątków dołączę pytanie o demony. Czy ktoś jest w stanie opowiedzieć mi co nieco o demonach/istotach jezior? W hierarchii/legendach/funkcjach.

Slava
...bo dla mnie prawdziwymi ludźmi są szaleńcy ogarnięci szałem życia,
szałem rozmowy,
szałem pożądania,
pragnący wszystkiego naraz,
ci, co nigdy nie ziewają,
nie plotą głupstw,
ale
płoną,
płoną,
płoną,
...jak sztuczne ognie eksplodujące na tle gwiazd"
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.

Anioły 4 lata 10 miesiąc temu #6683

Są Duchy Opiekuńcze danego Miejsca. Jednak nie ma czegoś w rodzaju "anioła stróża" jak jest w KRK. Choć można uznać, że tą funkcję pełnią Duchy Przodków.

Demonologia Słowian również jest dosyć bogato rozbudowana. Choć należy zaznaczyć, że jeden Duch/Demon mógł być określany innym mianem w różnych regionach jak i to, że pewne Demony zostały wymyślone przez Ludzi po to by straszyć nimi dzieci aby Same i bez opieki się nie zbliżały do Wód by nie chodziły Same do Lasu, itp. No bo co jak co ale Słowianie mieszkający w Borach byli dobrymi Myśliwymi i każdy Myśliwy wiedział, że żadnych Mantikor czy Strzyg po prostu i zwyczajnie nie ma a by złapać rusałkę i ją wychędożyć jak to się w tamtych czasach mówiło to to już jest w ogóle nie realne. :P
"Głód, powietrze, ogień, woda
I wszelaka zła przygoda
Będą temu, kto by starą
Ojców swoich wzgardził wiarą!"

Fragment Pieśni Bojana

Anioły 4 lata 10 miesiąc temu #6684

Ok, satysfakcjonująca odpowiedź :)

Tym razem zapytanie konkretnie o "Panią jeziora" - mam wątpliwości do interpretacji. Miano i określenie przywodzi mi na myśl boginię opiekunkę akwenów wodnych aczkolwiek nie znając dokładnie panteonu RW nie wiem czy takowa istniała.
szałem rozmowy,
szałem pożądania,
nie plotą głupstw,
ale
płoną,
płoną,
płoną,

Anioły 4 lata 10 miesiąc temu #6685

Pani Jeziora pochodzi z Mitu Arturiańskiego czyli tereny Celtyckie. Słowiańskimi Duchami Opiekuńczymi wód były Wodniki. Choć jest mit o Juracie, która miałaby żyć jakoby w podwodnym Pałacu na dnie morza. Jest też mit o Syrence Warszawskiej. itp., itd.
"Głód, powietrze, ogień, woda
I wszelaka zła przygoda
Będą temu, kto by starą
Ojców swoich wzgardził wiarą!"

Fragment Pieśni Bojana

Anioły 4 lata 10 miesiąc temu #6690

Nie chcę zaczynać kolejnego wątku ale na upartego myślę że temat można podciągnąć i tu.

Jak RW odnoszą się do różnego rodzaju czarostwa? Nie potrafię się odnieść, wiem że oczyszczanie np. domostw poprzez kadzenie szałwiom czy odczynianie uroków nie jest brane za "złe" ale interesują mnie inne zabiegi, teraz zgrabnie ubrane we współczesne nazwy. Mam na myśli wszelkie bioenergoterapie, reiki( leczenie energią poprzez dotyk), tarot, runy, radiescezja(np.wachadełka),czytanie aury czy energii i inne takowe zabiegi powodujące toczenie piany w środowisku katolickim.

Nie odnoszę się do wiary czy niewiary w te zabiegi (bo każdy ma tu prawo do własnego zdania) ale konkretnie jak takową "magię" RW postrzega
szałem rozmowy,
szałem pożądania,
nie plotą głupstw,
ale
płoną,
płoną,
płoną,

Anioły 4 lata 10 miesiąc temu #6691

ZielonyLiść napisał:
Tym razem mam pytanie lekko odbiegające. Czy w wierzeniach rodzimej wiary występuje odpowiednik aniołów? Nie chodzi mi o powszechnie uważane pierzaste istoty ale (nie wiem jak to ująć słowami) swego rodzaju duchowe byty/ przewodników/ dobre dusze ?
nie napotkałam dotąd żadnych informacji dotyczących podobnego zagadnienia.

Bohdan Baranowski w pozycji pt. "W kręgu upiorów i wilkołaków" (książkę polecam), podaje że kult Duchów domowych był zwalczany przez KRK poprzez propagowanie kultu anioła-stróża. Sądzę więc, że Duchy domowe są stosunkowo najbliższymi odpowiednikami, a zarazem oczywiście są bardzo odległe od aniołów w swym charakterze.
Dodatkowo, nie chcac tworzyć zbyt wielu nowych wątków dołączę pytanie o demony. Czy ktoś jest w stanie opowiedzieć mi co nieco o demonach/istotach jezior? W hierarchii/legendach/funkcjach.

Temat - nomen omen - rzeka. Zaryzykuję stwierdzenie, że Duchy wodne to najszersza kategoria Duchów (demonów) słowiańskich. Trochę o tym jest tutaj:
www.rbi.webd.pl/phpBB/viewtopic.php?f=2&t=12167#p122493
Żmisław Trygławic
  • Strona:
  • 1
  • 2

Logowanie

Najbliższe święto

Kupała 20.06.2019 20:00 58 Dni Kupała

Ostatnio na forum

• Brak postów do publikacji.
1996-2019 Rodzima Wiara
ontwerp en implementering: α CMa Σείριος