• Strona:
  • 1
  • 2

TEMAT: Jak zacząć wierzyć ?

Jak zacząć wierzyć ? 2 lata 7 miesiąc temu #8435

• Kysy1
  • Kysy1 Avatar
  • Użytkownik
Witam. Pozwólcie, że na początku powiem coś o sobie - mam na imię Krzysiek i mam zaledwie 18 lat, moja mama w dzieciństwie była wychowywana w wierzeniach światków jehowy, a tata nigdy nie był zbyt pobożny. Dlatego też i ja nigdy nie czułem silnej potrzeby przynależności do wspólnoty kk. Od zawsze tak naprawdę interesowałem się historią Polski, zarówno tą po jak i przed chrztem, chociaż jak zapewne wiecie informacji o Polsce Pogańskiej nie ma za wiele. Przez długi czas twierdziłem, że jestem ateistą, mówiłem tak zazwyczaj na pytania czy jestem wierzący...Ale w głębi duszy wcale nie jestem pewien czy Bóg bądź Bogowie nie istnieją. kk nigdy mnie nie przekonał do swojej ideologi, ale jako że bardzo utożsamiam się z tym, że jestem Słowianinem chciałbym chociaż poznać, a potem spróbować uwierzyć w tych Bogów, w których wierzyli nasi przodkowie. I tu kieruje prośbę o pomoc w poznaniu głębiej wierzeń Słowian. Niegdyś tereny ziem Słowiańskich były wręcz ogromne, a w różnych grupach etnicznych wierzono w nieco inne Bóstwa, Boginie itd. Ja pochodzę z południowej Polski, więc jeśli ktoś byłby na tyle miły i obeznany w tym temacie prosiłbym o wskazanie rzetelnych informacji na temat obyczajów, obrzędów I bóstw Pogan na tych terenach. Z góry dziękuje wszystkim zaangażowanym. Chwała.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.

Jak zacząć wierzyć ? 2 lata 7 miesiąc temu #8436

• Gryzek
  • Gryzek Avatar
  • Użytkownik
Kysy1 napisał:
Witam. Przez długi czas twierdziłem, że jestem ateistą, mówiłem tak zazwyczaj na pytania czy jestem wierzący...Ale w głębi duszy wcale nie jestem pewien czy Bóg bądź Bogowie nie istnieją.

Bliżej ci w takim razie do bycia agnostykiem, ale to nieistotne. Fajnie, że zainteresowała cię rodzima kultura i wiara. Może i nie wiemy o naszej wierze tyle co Grecy czy Skandynawowie o swojej, ale nie wiemy też tak mało.

Co do lokalnych bóstw z południa kraju to Ci niewiele pomogę bo jestem z Zachodniopomorskiego, ale szperaj po rodzimowierczych blogach, stronach.

Może znajdziesz coś ciekawego w książce Gieysztora „Mitologia Słowian„.

Szkoda, że w szkołach nie uczy się niczego o naszej wierze i musimy sami się dokopywać do tych informacji.
Ostatnio zmieniany: 2 lata 7 miesiąc temu przez Gryzek.

Jak zacząć wierzyć ? 2 lata 7 miesiąc temu #8438

• Nolgo
  • Nolgo Avatar
  • Użytkownik
Dziwny tytuł tematu, to jakby spytać - jak się zakochać ? Nie ma chyba odpowiedzi na takie pytania, to się po prostu dzieje.Najważniejsze to obudzić i zrozumieć w sobie słowiańskość, która drzemie w każdym kto się urodził na tych ziemiach. Dotrzeć do prawdziwych korzeni. To nasz naturalny zew, który niestety od wieków jest przyćmiewany. Ale...zdaje się, że Ty jesteś na dobrej drodze :) Materiałów jest sporo, samo to forum jest rzeką informacji. Trzeba jednak mieć świadomość, że internety mogą być pełne bzdur. Dlatego ja wole książki. A co czytać ? To też znajdziesz na forum.

Jak zacząć wierzyć ? 2 lata 7 miesiąc temu #8439

• Kysy1
  • Kysy1 Avatar
  • Użytkownik
Nolgo, co do tytułu tematu może i masz rację, ale nazwałem go w ten sposób dlatego, żeby przedyskutować w jaki sposób nastawić się wewnętrznie i duchowo na wyznawanie tejże wiary. Wiara jest potrzebna w życiu każdemu człowiekowi, pokazuje ludziom jakimi wartościami się kierować w życiu, spaja ludzi, którzy wyznają tą wiarę, pokazuje co jest dobre, a co złe. Ale dla niektórych osób, zwłaszcza młodych takich jak ja, ciężko jest zacząć wyznawać wiarę tak po prostu, od teraz. I ciekaw jestem czy można stać się wyznawcą naszej rodzimej wiary, bez udziału w obrzędach itd. wiem, że jest wiele modlitw, ale większość z nich wymawia się właśnie podczas trwania jakichś obrzędów. Jak zacząć się modlić w domu, do kogo, jakimi modlitwami, tego wszystkiego właśnie chciałbym się dowiedzieć.

Jak zacząć wierzyć ? 2 lata 7 miesiąc temu #8440

• Gryzek
  • Gryzek Avatar
  • Użytkownik
Jeśli o mnie idzie to osobiście nie mam modlitwy typu:„Ojcze Nasz„. Jeśli mam potrzebę to po prostu zwracam się do Bogów i swoimi słowami, najlepiej jak potrafię proszę o wsparcie.
ciężko jest zacząć wyznawać wiarę tak po prostu, od teraz

Owszem, zmiana wyznania wymaga namysłu i trzeba się z tą myślą przespać, ale od początku powinno towarzyszyć uczucie „pociągu"” do danej religii i całej filozofii życia z nią związanej.
Jeśli się tego nie czuje to lepiej przemyśleć sprawę, bo już ja znam takich, którzy pod wpływem serialu „Wikingowie” zaczęli modlić się do Odyna, kupowali sobie wisiorki, a pózniej entuzjazm minął i tyle z wiary.
czy można stać się wyznawcą naszej rodzimej wiary, bez udziału w obrzędach

Oczywiście, że można. Obrzędy jednak są ważną częścią rodzimej wiary i w miarę możliwości powinno się w nich uczestniczyć.

Jednak nie załamuj się, ja osobiście także jestem rodzimowiercą od niedawna i na żadnym obrzędzie nie byłem, ale mam zamiar się wybrać, ;)

Co do tego do kogo się modlić to zależy. Każde bóstwo w wierze słowiańskiej ma swoją domenę, jak już zapewne wiesz.

Ja najczęściej proszę wszystkich Bogów o wsparcie. Czasem z osobna, np. żeby Weles nie zabierał mnie za szybko do Nawii B)

Oczywiście jeśli chciałbyś modlić się pełną gębą to musiałbyś się liczyć z powszechnym pogańskim zwyczajem składania ofiar np. ze zwierząt. Ale myślę, że raczej nie będziesz zakopywał w ziemi kogutów ani upuszczał krwi z byków... chociaż :whistle:

Jednak ofiary z jedzenia, zboża itp. itd. są jak najbardziej w porządku.

Zbyt dużo jest tego wszystkiego aby opisać w jednym poście na forum.
Ostatnio zmieniany: 2 lata 7 miesiąc temu przez Gryzek.

Jak zacząć wierzyć ? 2 lata 7 miesiąc temu #8441

• leliwa
  • leliwa Avatar
  • Użytkownik
Sława Kysy.
...Jak zacząć wierzyć????...
Kysy wierzysz w to , że jak wstaje rano słońce to robi się jasno , ciepło ? oczywiście to pytanie retoryczne.
Ale wyobraź sobie co się może stać gdy słońce zniknie , zgaśnie , przestanie istnieć ?
Oczywiście zniknie na ziemi życie.
Słońce ma moc boską , stwórczą gdyby nie słońce na ziemi nie byłoby życia.
Można powiedzieć , że słońce jest Bogiem bo ma taką moc.
Ale słońce to przejaw Swaroga bo on je stworzył (wykuł). Swaróg jest nie Bogiem Słońce ale Bogiem Słońca, Bogiem światła, światłości świata , ognia kosmicznego, roku swarożego.
Swaróg odchodzi 22.grudnia i rodzi się na nowo ( lub przychodzi jego syn) młody Swarożyc 25. grudnia. (Stanie słońca, po trzech dniach Słońce się odradza , zmartwychwstaje ).
Czy wierzysz ,że Mokosz Bogini Ziemi nas żywi, że że jest naszą Matką po której stąpamy ?
Jak przestanie istnieć ( kataklizmy, wulkany, potopy, itp) to ludzkość zginie .
Czy lubisz przyrodę, przechadzki po lesie, posiedzieć przy ognisku nad jeziorem, wpatrywać się w niebo gwieździste ?
To natura , przyroda siły natury - to Rod Bóg Przyrody, Rodów, Rodziny, Rodziców,Rodzeństwa.
Jak siła drzemie w burzy gdy walą Pioruny, Pierony, Peruny - ogromna .
To nasza wiara, weda, wiedza .To obserwacja sił natury.
Siły natury , przyrody , kosmosu to tylko przejawy naszych Słowiańskich, Rodzimych Bogów.
Dziękujmy Bogom za to co nam dają czcijmy Ich i naszych Dziadów dzięki , którym istniejemy. Prośmy Bogów o to co naprawdę potrzebujemy.
Bogowie to tak jak nasi rodzice. Czy dziecko idące do szkoły prosi rodziców aby kupili mu książki i zeszyty? raczej nie.
Co mamy dostać Bogowie nam dadzą.
Cieszmy się , życiem, przyRodą i dziękujmy Bogom za opiekę, składając im żertwę , obiatę.
Słowiańska Siła Słowiański Zew Słowiańska Duma Słowiańska Krew
Chwała Polsce Słowiańskiej nigdy watykańskiej.
Przy okazji pozdrowienia z Tarnowa dla Nolgo, Gryzka, Vilkana i innych Rodzimowierców.
  • Strona:
  • 1
  • 2

Logowanie

Najbliższe święto

Święto Plonów 22.09.2019 20:00 61 Dni Święto Plonów

Ostatnio na forum

1996-2019 Rodzima Wiara
ontwerp en implementering: α CMa Σείριος