• Strona:
  • 1
  • 2

TEMAT: Jak zacząć wierzyć ?

Jak zacząć wierzyć ? 2 lata 5 miesiąc temu #8442

• Kysy1
  • Kysy1 Avatar
  • Użytkownik
Chciałbym w tym temacie poruszyć również sprawę świętych ksiąg. Oficjalnie zarejestrowane religie na świecie tj. chrześcijaństwo, buddyzm, islam itd. posiadają swoje święte księgi i jeśli ktoś jest głęboko wierzący lub gdy potrzebuje duchowego wsparcia szuka go właśnie w tych księgach. Z dnia na dzień zdaje sobie sprawę, że na temat słowiańskiej kultury i wierzeń jest sporo informacji, tylko że trzeba ich szukać na własną rękę, często bardzo długo i monotonnie. Istnieją również książki na ten temat, ale nie ma chyba jednej księgi lub spisu ksiąg, które opisują dużo głębiej i dokładniej wierzenia pogańskie. Ciekaw jestem czy napisanie takiej księgi/ksiąg jest w ogóle możliwe, gdyby dodatkowo można by jąłatwo nabyć dużo początkujących rodzimomierców mogłaby uczyć się o bóstwach Słowian i głębiej zrozumieć istotę tych wierzeń. Co o tym sądzicie, czy taki pomysł ma w ogóle prawo bytu ?
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.

Jak zacząć wierzyć ? 2 lata 5 miesiąc temu #8443

• Nolgo
  • Nolgo Avatar
  • Użytkownik
Cechą religii etnicznych, rodzimych jest to, że właśnie nie posiadają świętych ksiąg.Te religie tworzyły się zgodnie z potrzebami ludów, kulturą i otaczającym ich światem. Nie dlatego, że ktoś coś napisał i ogłosił, że to słowa boga. Prawdę każdy nosi w sobie i czuje, nie musi się jej uczyć.
Takie księgi nie są nam potrzebne i gdyby istniały, byłyby chyba zaprzeczeniem idei Rodzimowierstwa.

Dla niektórych ważną pozycją jest Księga Welesa, wydana całkiem niedawno po polsku. W skrócie - opowiada o początkach, walce Słowian o byt, ale jest też mowa o Bogach i wierzeniach. Pomijam kwestie czy księga jest prawdziwa czy nie...to już każdy musi sam rozsądzić jak jest dla niego ważna. W każdym razie na pewno warta przeczytania.

Leliwa, w imieniu swoim i innych Rodzimowierców - dzięki za pozdrowienia i też pozdrawiamy :)
Ostatnio zmieniany: 2 lata 5 miesiąc temu przez Nolgo.

Jak zacząć wierzyć ? 2 lata 5 miesiąc temu #8444

• leliwa
  • leliwa Avatar
  • Użytkownik
Tak jak napisał Nolgo
Wierzenia to nie religia. W religii obowiązują dogmaty, zakazy, nakazy.
Wierzenia opierają się na siłach przyrody, kosmosu. Weda-Wiedza-Wiara.
Zresztą wiesz zapewne o tym.
Możesz poczytać Moszyńskiego, Gieysztora i innych.
Jest jeszcze "Księga Ruty", "Księga Tura" Białczyńskiego.
A jeśli znajdziesz sporo czasu i chęci to może kiedyś zbierzesz wszystko do kupy i opiszesz. :)

Jak zacząć wierzyć ? 2 lata 5 miesiąc temu #8445

• Gryzek
  • Gryzek Avatar
  • Użytkownik
Nie widzę potrzeby tworzenia Słowiańskiej Biblii. Jeśli Bogowie będą Ci przychylni to sami „szepną” słówko do ciebie.
Z dnia na dzień zdaje sobie sprawę, że na temat słowiańskiej kultury i wierzeń jest sporo informacji, tylko że trzeba ich szukać na własną rękę, często bardzo długo i monotonnie. Istnieją również książki na ten temat, ale nie ma chyba jednej księgi lub spisu ksiąg, które opisują dużo głębiej i dokładniej wierzenia pogańskie.

Będę nadal się upierał, że to jest wina naszego systemu edukacji, że nie przekazuje się w szkołach informacji o rodzimej kulturze, wierzeniach itd. Dlaczego w krajach Skandynawskich dzieciaki poznają swoją kulturę, Uczą się o Odynie, Valhalli, Torze? A u Nas? U nas się jedynie zwalcza to co promuje rodzimą kulturę. Na przykład panu posłowi z ramienia Kukiz'15 - Adamowi Andruszkiewiczowi (niech go Perun przeklnie) przeszkadzają składy pociągów nazwane imionami słowiańskich bóstw.
Szkoda, że przez takich „sprzedawczyków” nazywani jesteśmy zdrajcami słowiańszczyzny.

Wracając do utworzenia świętej księgi rodzimej wiary. Módl się o przychylność Bogów, a nie bedą Ci potrzebne żadne święte książki. Czerp mądrość z natury, ona jest odzwierciedleniem boskich mocy.
Nie istnieje na tym świecie nic potężniejszego niż natura.

Zobacz ile krwi zostało rozlanej przez święte książki chrześcijan i muzułmanów. A ilu katolików żyje w zgodzie ze słowami zawartymi w swojej świętej książce?

A swoją drogą dziękuję Ci Leliwa za pozdrowienie i również Cię pozdrawiam.
Ostatnio zmieniany: 2 lata 5 miesiąc temu przez Gryzek.

Jak zacząć wierzyć ? 2 lata 4 miesiąc temu #8525

Sława!
Również pochodzę z południa Polski, ale po mimo poszukiwań nie byłam w stanie odkryć jakiś szczególnych bogów na naszym terenie, chociaż wydaje mi się, że kiedy zaczynasz wierzyć, niektórzy Bogowie stają Ci się bliżsi i do nich najczęściej kierujesz modlitwy.
W tej sprawie, chyba nie ma modlitw takich jak w chrześcijaństwie, ważne żebyś mówił z serca. U mnie wygląda to tak, że za modlitwę uważam podziękowanie Bogom np. za deszcz kiedy jest strasznie sucho itp. Chociaż za swój rodzaj modlitwy uznaję słuchania piosenek z płyty "Brzask Bogów" Lelek, kiedy śpiewam niektóre z tych piosenek, po prostu słowa kieruję do Bogów, albo konkretnego Boga, jako podziękowanie za to, że są ze mną i prośba o dalsze dary, którymi mnie obsypują prawie codziennie.

A co do księgi jak Biblia, wydaje mi się to niepotrzebne, bo każdy czuje te prawy w sercu, ale dobrym pomysłem byłoby stworzenie jednej książki, która byłaby esencją naszej wiary, czyli coś o Bogach, demonologi i opisanie różnych rytuałów i kultury słowiańskiej.

Jak zacząć wierzyć ? 2 lata 4 miesiąc temu #8526

• Kysy1
  • Kysy1 Avatar
  • Użytkownik
A co do księgi jak Biblia, wydaje mi się to niepotrzebne, bo każdy czuje te prawy w sercu, ale dobrym pomysłem byłoby stworzenie jednej książki, która byłaby esencją naszej wiary, czyli coś o Bogach, demonologi i opisanie różnych rytuałów i kultury słowiańskiej.

Właśnie to miałem na myśli. Owszem mamy "Mitologię Słowian" A. Gieysztora, są również dwa tomy "Kultury ludowej Słowian" K. Moszyńskiego i kilka książek Pana Rafała Merskiego tj. "Modlitwy Słowian", "Etyka Słowiańska" i wiele innych, ale fajną i ciekawą ideą jest stworzenie pewnego rodzaju hybrydy tych wszystkich książek. Nie porównywałbym takiej księgi do katolickiej biblii, gdyż miałaby w większym stopniu formę edukacyjną na temat rodzimej wiary, a nie jak w przypadku kk czytanie tego, że dziewica urodziła mesjasza i mamy w to wierzyć bo tak jest napisane...
Ostatnio zmieniany: 2 lata 4 miesiąc temu przez Kysy1.
  • Strona:
  • 1
  • 2

Logowanie

Najbliższe święto

Kupała 20.06.2019 20:00 26 Dni Kupała

Ostatnio na forum

• Brak postów do publikacji.
1996-2019 Rodzima Wiara
ontwerp en implementering: α CMa Σείριος