TEMAT: Nowy poszukiwacz

Nowy poszukiwacz 1 rok 6 miesiąc temu #8757

 • Alum89
 • Alum89 Avatar
 • Offline
 • Użytkownik
 • Posty: 8
Witam wszystkich. Jestem tutaj nowy i co sie z tym wiąże, mam kilka pytań. Moja przygoda z szukaniem sensu i prawdy, zaczęła się od finansowanego najazdu muzułmanów na Europę. Wtedy jakiejś trybki w głowie zaskoczyły i stalo sie. Jestem w podróży poznawczej:) Osobiście zajmuję sie rozwojem duchowym (chociaż w zyciu codziennym jest on bardzo trudny, wymagajacy cierpliwosci i pracy). Po pewnym czasie poszukiwań doszedłem do wniosku, że rzecz najwazniejsza w naszym życiu, to poznanie samego siebie i własnej czystej natury. Ale również znalezienie Boga w sobie. Czytałem czytałem, analizowałem zaczynając od mojej wiary katolickiej, ale coś tutaj nie pasowało. Szukam dalej niebezpiecznie ocierajac sie o new age choć nieświadomie. I w pewnym momencie wpadłem na rodzima wiarę, która tłumaczy pewne sfery życia w sposob jaki do mnie przemawia. Mam pytanko, które zapewne padlo tutaj nie raz. Który Bóg w wierze rodzimej jest tym najważniejszym?? Świetowit( Światowid), Rod, czy Trzygłów? Do kogo sie modlicie? Jak podchodzicie do aspektu duchowości? I pytanie z innej strony, jesteście rodzimowiercami, ale czy wierzycie w wielka Lechię?:) Bo mi ta koncepcja bardzo sie podoba:) Pozdrawiam.

Ps. Wczesniej temat wkleiłem do działu sprawy administracyjne. Bardzo przepraszam za pomyłkę
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.

Nowy poszukiwacz 1 rok 6 miesiąc temu #8758

 • Gryzek
 • Gryzek Avatar
 • Offline
 • Użytkownik
 • Posty: 64
Cześć @Alum89.
Mądrze napisałeś o tym poznawaniu siebie i swojej natury. Nasza dusza jest niczym ogród, który należy pielęgnować aby rozkwitały w nim kwiaty. Jeśli zaniedbamy pielęgnowanie tego ogródka, to pewnego dnia obudzimy się w zarośniętym cierniami paskudnym miejscu. Ja swój spokój i harmonię odnalazłem w czytaniu dzieł filozoficznych.
Tak czy inaczej, odpowiadając na Twoje pytania:
Który Bóg w wierze rodzimej jest tym najważniejszym?? Świetowit( Światowid), Rod, czy Trzygłów?

W większości tekstów, które czytałem na temat bóstw słowiańskich to właśnie Rod jest utożsamiany z praojcem wszystkiego. Samo jego imię daje nam pewien trop; Rod - Ród - Rodzić itp.
Jednakże w micie o stworzeniu świata, to Świętowit figuruje jako ten, który oddzielił swój cień i powołał do życia Peruna i Welesa. Istnieje kilka wersji tego mitu. Świętowit i Trzygłów to bóstwa, których kult znany jest przede wszystkim na Pomorzu. Osobiście pochodzę ze Szczecina, jednak nie uważam Świętowita czy Trzygłowa za Boga-stwórcę i obstaję przy Rodzie. Bardzo prawdopodobne, że w różnych częściach Słowiańszczyzny to samo bóstwo miało po prostu inne imiona.
Do kogo sie modlicie?
A to już zależy w jakiej intencji, ponieważ w wierzeniach Słowian różni Bogowie odpowiadają za różne sfery życia :) Zazwyczaj to proszę ogólnie Bogów o ich przychylność. A jak mam jakąś konkretną sprawę, no to kieruję słowa do konkretnego Boga.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.

Nowy poszukiwacz 1 rok 6 miesiąc temu #8759

 • Alum89
 • Alum89 Avatar
 • Offline
 • Użytkownik
 • Posty: 8
Dziękuję za odpowiedź:) Chciałem sie jeszcze zapytać jak podchodzicie do tematu wielkiej Lechii. Wierzycie w nia, czy jesteście raczej przekonani o jej istnieniu?
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.

Nowy poszukiwacz 1 rok 6 miesiąc temu #8761

 • Wodrik
 • Wodrik Avatar
 • Offline
 • Użytkownik
 • Ario(lo)vistus maga te runy.
 • Posty: 148
Wielka Lechia (Regina-Rehina-Lehina, czyli Wielkie Królestwo) to nie jest kwestia wiary tylko wiedzy, nie interpretacji tylko rozumienia historycznych przekazów.
Pomnik Arianta z 8,5 miliona spiżowych grotów, czyli liczba Scytów
I tego, że rzekomy najazd scytyjski na Kulturę Łużycką to po prostu mit. Scytowie Koczownicy zamieszkują step, Ziemia Królewska to Kultura Łużycka, na zachód od Gorynia-Horynia-Gerrosu.


ps. co do religii i bogów "Za jedynych zaś moich panów uważam Zeusa, mojego przodka, i Hestię, królową Scytów." parafraza "za bogów uważają Słonce, Wulkana (Swaroga-Ogień) i Księżyc resztę mają za bajki poetów" „i ogniu modlą się, zowiąc go Suarożycem” "„a inni w Swarożyca wierzą i w Artemidę(Księżyc)"... Świętowit (wit- ogień, wid-światło) Święty Ogień, są to wszystko kontynuacje starożytnej religii w której w centrum wszechświata lub najważniejszy był ...Nieśmiertelny, Wieczny i Stwórczy i Niszczycielski Ogień (Nii), tak jak u pitagorejczyków. Zeus (Gromowładca) to przodek...

Sto województw tysiąca czyli Suevia - "trzymał województwo tysiąca" = "kraj ich ma sto okręgów plemiennych, z których rokrocznie wyprawiają za granicę w celach wojennych po tysiąc zbrojnych" (województwo tysiąca = okręg tysiąca zbrojnych)
Ostatnio zmieniany: 1 rok 6 miesiąc temu przez Wodrik.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.

Nowy poszukiwacz 1 rok 6 miesiąc temu #8763

 • Alum89
 • Alum89 Avatar
 • Offline
 • Użytkownik
 • Posty: 8
Celowo użyłem słowa wiara, bo powiem szczerze jak sie czyta rozmowy miedzy ludźmi to rece opadają. Jeden mowi ze Lechia istniala i takie dowody przedstawił,a drugi (katolik bądź jakiś KODowiec), że nie istniała i takie a takie dowody przedstawia. Człowiek juz czasami sam nie wie. Dlatego użyłem słowa wiara. Pozdrawiam. Podziwiam tutaj ludzi za wiedzę. Pozdrawiam
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.

Nowy poszukiwacz 1 rok 5 miesiąc temu #8806

 • Wodrik
 • Wodrik Avatar
 • Offline
 • Użytkownik
 • Ario(lo)vistus maga te runy.
 • Posty: 148
Co do istnienia Lechii (królestwa) to jest rzecz oczywista, opiszę to dokładniej na blogu, ale trochę mi schodzi, na pewno istniało tu królestwo czy państwo bardzo wysoko rozwinięte cywilizacyjnie i naukowo, co do religii i wątpliwości co do jej prawdziwości/niższości względem chrześcijaństwa.
Może to się wydać dziwne ale nie ma substancjonalnej różnicy miedzy Swarogiem, a bogiem Mojżesza który jest raczej lokalną implementacją religii boga ognia (Wulkana), religii starszej niż greckie i rzymskie mitologie, Biblijny koniec świata dzień sądu to po prostu wybuch wulkanu.

"Jego tron jak płomienie ogniste, a jego koła jak ogień płonący. Ognista rzeka wypływała i wychodziła sprzed niego.

Ta sama siedziba Swarga (niebo) Swaroga, to to samo co empireum. 1. «według starożytnej i średniowiecznej kosmologii: najwyższa część nieba, siedziba bogów albo Boga» "po grecku empireum znaczy dosłownie ognista"

A tu nam ukradli naukowy hiperborejski wszechświat, u Pliniusza, mamy podobny opis tego kraju Apolla, są w tym kraju bieguny oraz ekstremalne punkty obiegu planet, jest to fragment starożytnej wiedzy astronomicznej z tego kraju i o tym kraju, bieguny to tylko w języku polskim mamy taką nazwę, w innych językach to raczej tylko oś, na zwrotnikach brak jest tego kolebania, lub jest mniej wyraźne.ps. "ta kula to nie jest sputnik czy ufo, tylko obraz kosmosu, według starożytnych mędrców, tam widać w środku sfery Słońce, Księżyc, jest nawet na niej pas zodiaku(zarys).
Ci dwaj goście łapią się za bieguny, w języku polskim akurat etymologia słowa biegun (oś świata i konik na biegunach) jest jasna i dokładnie odpowiada temu przedstawieniu, nie jest to przypadek, są dwa bieguny na północy do których pozornie wychyla się Ziemia w obiegu rocznym, przez pół roku słonce jest miedzy biegunami bo to dzień polarny."

Na tym obrazie powinien być Swarog i Swarożyc, a miedzy miedzy biegunami biały Akwilion-Siewiarz.
Sto województw tysiąca czyli Suevia - "trzymał województwo tysiąca" = "kraj ich ma sto okręgów plemiennych, z których rokrocznie wyprawiają za granicę w celach wojennych po tysiąc zbrojnych" (województwo tysiąca = okręg tysiąca zbrojnych)
Ostatnio zmieniany: 1 rok 5 miesiąc temu przez Wodrik.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.

Logowanie

Najbliższe święto

Kupała 20.06.2019 20:00 6 Dni Kupała

Ostatnio na forum

1996-2019 Rodzima Wiara
ontwerp en implementering: α CMa Σείριος