TEMAT: Kalendarz Słowiańsko-Aryjski

Kalendarz Słowiańsko-Aryjski 6 lata 2 miesiąc temu #5933

• Aleksy
  • Aleksy Avatar
  • Użytkownik
Jakieś opracowania w standardowym języku polskim.
Forum Polityczne (z udziałem rodzimowierców)
www.forumwolnosciowe.cba.pl
Temat został zablokowany.

Kalendarz Słowiańsko-Aryjski 6 lata 2 miesiąc temu #5934

• n_one
  • n_one Avatar
  • Użytkownik
Niestety, tylko to, co podałeś w pierwszym poście. Jest jeszcze gdzieś na stronie Białczyńskiego o rezach oraz o Nowoleciu 7521. Reszta to źródła rosyjskie www.google.com/search?client=ubuntu&chan...8C&ie=utf-8&oe=utf-8

Ewentualnie możesz podejrzeć źródło tego zegarka ag.108.pl/clock/slavclock.html
Ostatnio zmieniany: 6 lata 2 miesiąc temu przez n_one. Powód: uzupełnienie

Kalendarz Słowiańsko-Aryjski 6 lata 2 miesiąc temu #5935

• Aleksy
  • Aleksy Avatar
  • Użytkownik
Coś kiepsko wygląda sprawa, skoro żadnych opracowań naukowych.
Forum Polityczne (z udziałem rodzimowierców)
www.forumwolnosciowe.cba.pl

Kalendarz Słowiańsko-Aryjski 6 lata 2 miesiąc temu #5936

• n_one
  • n_one Avatar
  • Użytkownik
Błagam Cię Aleksy...
Dzięki tym "naukowym opracowaniom" przez prawie całe swe dość długie życie uważałem, że Prasłowianie to była mieszkająca w ziemiankach, odziana w skóry zwierząt dzicz buszująca po chaszczach z zaostrzonymi kijami, co to by wilcy ich nie zeżarli, a największym ich osiągnięciem była drewniana łycha i gliniana micha. Dopiero wszechpotężny Jahwe dokonał cudu dzięki roztropności Mieszka oczywiście i powstał zalążek Państwa Polskiego oraz jego kultura i cywilizacja. Gdyby nie wspaniałomyślność bandziorów w sutannach to pewnie do dziś byśmy mieszkali w ziemnych norach jak szczury. :P

Możliwe, że są jakieś opracowania. Np tekst, do którego podałeś link to przedruk z rosyjskojęzycznego czasopisma "Kultura Wedyjska", w którym to ponoć się ukazał.

Jest jeszcze coś, co chciałbym przypomnieć. Znasz li ten tekst?
Zwracając się ku wierze przodków, której rozwój przemocą przerwano, nie zamierzamy odtwarzać słowiańskiej religii w jej dawnej postaci, lecz wczuć się w jej ducha - abyśmy mogli nim żyć.
(...)
Nie znamy dróg rozwoju, jaką przebyłaby nasza prapolska wiara w ciągu set lat jej wymuszonej nieobecności w życiu Narodu, ani poziomu jaki by osiągnęła. Możemy tylko ją sobie wyobrazić i starać się nadać jej postać odpowiednią współczesności.

Ja się pod nim podpisuję "oboma ręcoma i nogoma" :) Dla mnie liczy się wyłącznie duch, światopogląd, postawa życiowa, filozofia, moralność, mentalność naszych Przodków. Tylko to, jakimi byli ludźmi, jak postępowali, traktowali innych, otaczającą przyrodę, itp. Dla mnie tylko to się liczy i ma sens.

Według mnie taki system astrologiczny mógł istnieć, choć obowiązywały inne nazwy, bo te Inglingi wprowadziły, gdyż oni tworzą kompletny system z matematyką, astronomią, fizyką, filozofią, itp.

Jednakże te nazwy nie odbiegają mocno od rzeczywistości. Pierwszy miesiąc to Ramhat. Gdy się w to wgłębisz, dojdziesz do wniosku, że jest to odpowiednik wedyjskiego Trimurti, a naszego Trygława, który symbolicznie przedstawiany jest jako "góra" pod postacią trójkąta foremnego oraz 3 kolorów podstawowych symbolizujących 3 właściwości/siły/aspekty odpowiednio:
  1. intencja - czerwony
  2. intelekt - zielony
  3. wola (moc) - niebieski
Pamiętajmy także, że w pierwszej kolejności niszczono Strażników Wiedy czyli żerców, wołchwów, wiedunów, etc. często fundując im jednorazową rozrywkę 4 końmi. To jest w ogóle temat na osobny topik, dlatego wcześniej odpowiedziałem Trygławicowi tak, jak odpowiedziałem.

Pamiętajmy także, że przez 1000 lat robiono wszystko by "wykarczować" do gołej ziemi wszelką pamięć o Słowianach. Niszczono artefakty, lansowano chore teorie, itp. W tej materii nic nie zmieniło się do dziś. Spójrz proszę jak została potraktowana choćby dr Urszula Lewicka-Rajewska opolczykpl.wordpress.com/2013/07/02/list...tetu-jagielonskiego/
To także jest rozmowa na osobny topik.

Kalendarz Słowiańsko-Aryjski 6 lata 2 miesiąc temu #5937

Jak sobie tworzycie coś zupełnie nowego, tylko na zasadzie "w duchu słowiańskim" (cokolwiek to realnie znaczy), to błagam, chociaż nie nazywajcie tego rodzimowierstwem, bo ja potem nie mam zamiaru po raz kolejny świecić oczami, gdy mnie ktoś pyta, dlaczego rodzimowiercy wierzą, że Słowianie są z Atlantydy, albo coś w tym stylu.
Zgadzam się, że dziś ma mieć miejsce kontynuacja, a nie ścisłe odtwórstwo (które zresztą jest niemożliwe), ale też zdecydowanie zbyt daleko odchodzicie chociażby od słowiańskiego folkloru z wymyślaniem jakichś zupełnie nowych kalendarzy. Jaksar napisał - był kalendarz rolniczy, Kazimierz Moszyński napisał - słowiański chłop znał tylko parę potrzebnych mu gwiazdozbiorów, nie było żadnej niesamowicie rozbudowanej astrologii, bo Słowianie byli przede wszystkim pragmatykami.
Budujcie sobie nowe, ale nie wpisujcie tego w rodzimą wiarę Słowian, bo to naraża ją na pośmiewisko - rodzimowierstwo to nie jest NEW AGE, tylko wielosetletnia wiara etniczna z określonymi tradycjami! Zwłaszcza, że to współczesne wymyślanctwo zwykle wynika z niewiedzy, z nieznajomości całej masy literatury etnograficznej, którą mają zarówno Rosjanie, jak i Polacy. Stąd się bierze tworzenie "nowej słowiańskiej mitologii" itp. dyrdymały. Ilu z Was czytało kiedykolwiek czasopisma "Wisła" czy "Lud" dostępne w bibliotekach cyfrowych? Ilu z Was kiedykolwiek się zachwyciło tym co jest naprawdę rodzime i odwieczne, a nie wymyślone na poczekaniu przez fantastów-gryzipiórków w rodzaju Trehlebowa i jemu podobnych? Dlaczego rodzimowiercy ze Słowiańszczyzny południowej zwracają się do swojego folkloru, a Rosjanie i coraz częściej Polacy robią ze swej wiary fantastykę? Tak naprawdę wartościowej wiedzy do pochłonięcia jest masa, problemem jest tylko chaotyczne rozmieszczenie tej wiedzy w źródłach. Współcześni rodzimowiercy według mnie powinni starać się uporządkować tę wiedzę pozyskiwaną przez naukowców w XIX i XX wieku, i dopiero na tej podstawie rozwijać rodzimą wiarę, a nie bawić się w jakieś gry wyobraźni.
Żmisław Trygławic

Kalendarz Słowiańsko-Aryjski 6 lata 2 miesiąc temu #5938

Tia :)

n_one mylisz się i się nie mylisz :)

Owszem nie możemy wiedzieć czy na przestrzeni tego tysiąclecia Rodzima Wiara sama z siebie rozwinęłaby się w jakiś twór monoteistyczny (a nie można tego wykluczyć), bądź rozrósłby się panteon. Nie możemy być nawet pewni czy panteon wyglądał tak jak uważamy a także czy na pewno w taki sposób jak myślimy odprawiane były obrzędy. Pod tym względem się nie mylisz gdyż podejmujemy trud odkopania i kontynuowania Etnicznej Wiary Słowian w taki sposób w jaki uważamy, że obecnie by wyglądała.

Lecz jeśli chodzi o źródła materialne czyli: to w co się ubierano, co jedzono, jak mieszkano, czym pisano (oficjalnie nie ma żadnych dowodów materialnych można się domyślać tylko, że było pismo na podstawie znanych tekstów źródłowych z tamtego okresu), czy też jaki mieli kalendarz to na te pytania powinny odpowiedzieć wykopaliska archeologiczne gdyż to należy do kultury materialnej. Natomiast jeśli ktoś jak nie ma materiału archeologicznego tylko tworzy swoje teorie bo tak mu pasuje aby zapełnić jakieś pole bez odpowiedzi to już jest szarlataneria a nie poważne zajęcie się tematem.
"Głód, powietrze, ogień, woda
I wszelaka zła przygoda
Będą temu, kto by starą
Ojców swoich wzgardził wiarą!"

Fragment Pieśni Bojana

Logowanie

Najbliższe święto

Święto Plonów 22.09.2019 20:00 1 Day Święto Plonów

Ostatnio na forum

• Brak postów do publikacji.
1996-2019 Rodzima Wiara