TEMAT: Nowy kawałek Donatana

Nowy kawałek Donatana 5 lata 7 miesiąc temu #6260

Katiusza dlatego pisałem, że taki jest obecnie trend w showbiznesie. Bardzo mało jest obecnie Muzyków z prawdziwego zdarzenia. Gdyż obecnie aby zaistnieć w tym świadku nie trzeba umieć śpiewać czy grać na jakimś instrumencie wystarczy walić teksty nawiązujące choć pozornie do seksualności a przynajmniej kręcić tego typu teledyski czy za przeproszeniem latać z gołą dupą na scenie. Natomiast mało jest muzyków, którzy mają coś do przekazania w swoich tekstach i poruszają sprawy ważne mając rzeczywiście talent a tego bym właśnie oczekiwał od muzyka uważającego się za Rodzimowiercę nie musi nawet śpiewać o Rodzimowierstwie czy o Rodzimych Bogach ale niech się wzniesie w twórczości wyżej ponad poziom za przeproszeniem Karczemniany (to dość delikatne określenie).

Po za tym czy aby Rodzimy muzyk nie powinien raczej się skupić w pierwszej kolejności na tematach Patriotycznych? Co to nie mamy naszych Polskich Muzyków, że Szwedzi muszą Śpiewać o naszej Historii i bohaterstwie naszych żołnierzy by pamięć o nich nie zaginęła jak Szwedzka grupa muzyczna Sabaton?
"Głód, powietrze, ogień, woda
I wszelaka zła przygoda
Będą temu, kto by starą
Ojców swoich wzgardził wiarą!"

Fragment Pieśni Bojana
Ostatnio zmieniany: 5 lata 7 miesiąc temu przez Twardostoj.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.

Nowy kawałek Donatana 5 lata 7 miesiąc temu #6261

Donatan nie śpiewa...on jest producentem muzyki, względnie inżynierem dźwięku :). Utwór nawiązuje do folkloru a nie rodzimowierstwa par excellence.

Zgodzę się, że w pewnej chwili miganie "cyckami" przejada się. Ale osobiście nie widzę w tym seksizmu.

Zobacz jak toczą się sceny: Donatan budzi się z ciziami (dosłownie - zobacz na ubiór, włosy zachowanie). Do dziewczyn podchodzi Luxuria i zabiera im tam jakieś atrybuty ciź... gdzie w końcu dziewczyny zamieniają się w czerstwe dziewoje w ludowych strojach. Uczą się ubijać masło (wiem skojarzenia seksistowskie :) ), gnieść ciasto, piec chleb... czy to nie dobry wydźwięk?

A tutaj masz pełen tekst:
My, Słowianie wiemy jak nasze na nas działa
Lubimy jak poruszasz tym, co mama w genach dała
To jest ta gorąca krew
To jest nasz słowiański seks
My Słowianki wiemy jak użyć mowy ciała
wiemy jak poruszać tym co mama w genach dała
To jest ta słowiańska krew
To jest ta uroda i wdzięk

Mam to, czego nie ma nikt inny
Cenimy ten naturalny kształt
Wódeczka lepsza niż whisky i giny
Najlepsze u nas, cokolwiek byś chciał
Tu na swojskiej śmietanie chowane
Delikatne rumiane jak chleb
Nie ma lepszych od naszych Słowianek
Ten, kto widział i próbował ten wie

To jest ta gorąca krew
wiemy jak poruszać tym, co mama w genach dała
To jest ta, słowiańska krew
To jest ta, uroda i wdzięk

To co nasze jest, najlepsze jest, bo nasze jest
to co nasze jest najlepsze jest to nasze wiesz.
To co nasze jest, najlepsze jest, bo nasze jest,
to co nasze jest najlepsze, jest to nasze wiesz.

W genach mamy to czego nie ma nikt inny
zjeżdżają do nas z wielu świata stron
Tu dobra wódka i dobre dziewczyny
szukaj u nas idealnych żon
A nasze panie nie mają kompleksów
bo nie mają powodów ich mieć
a w teledysku nie ma podtekstów
jak nie wierzysz to pojedź na wieś

To jest ta gorąca krew
wiemy jak poruszać tym co mama w genach dała
To jest ta słowiańska krew
To jest ta uroda i wdzięk

My wiemy jak, mmmmm my wiemy jaaaaak ooo oo My wiemy jak!

Czy na prawdę widzisz w nic coś zdrożnego. jest rozrywkowy i z przymrużeniem oka. Fajne nawiązania stylistyczne, stereotypowe i muzyczne do folkloru.
Widocznie jednak Mnie nie zrozumiałeś więc napiszę dosadniej z tekstu wynika przekaz jakoby nasze Panie były lekkich obyczajów kokietkami, które niczego nie mogą osiągnąć inaczej jak flirtując czy wręcz wskakując do łóżka o czym świadczy następujący cytat "My Słowianki wiemy jak użyć mowy ciała wiemy jak poruszać tym co mama w genach dała"

Moim zdaniem to nadinterpretacja. Mimo eufemizmu "lekkich obyczajów" zabrzmiało to źle. tekst nie sugeruje, że Słowianki są rozwiązłe a jedynie, że są świadome swoich wdzięków. A tego fragmentu "które niczego nie mogą osiągnąć inaczej jak flirtując czy wręcz wskakując do łóżka" już w ogóle nie rozumiem... ten niewinny zwrot pozwolił Ci wysnuć taką interpretację??
Po za tym co innego pieśni weselne, które rzeczywiście ociekały seksem a co innego pieśni zwykłe, które już tyczyły życia powszechnego.

Właśnie te powszednie były najostrzejsze :) Np.:
Garbiarze kurwiarze, dupę wyprawili, szewcy skurwysyny, buty z niej zrobili!

Albo:

Sadziłam ja cybulecke I sadzić ją będę,
Kochałam ja Mateusa i kochać go będe,
O mój Mateusie, sama ja się dziwuje się
Z Mateuszem całuje się za piecem, w kąciku,
Szacher-macher po cichu.
O mój Mateusie sama ja się dziwuje się
Szacher-macher po cichu.

Ja swojego najmilsego, pod łósko, pod łósko,
A my sobie z Mateuszem na łósko, na łósko,
Szacher-macher po cichu.
Szacher-macher po cichu.

Albo:
Antek z Mańką tak wywijał
aż ją chwycił za specyjał
a ona go za onego
tańcowali powolnego

Dziękuję ci, Wojtek
za piscołkę z portek
tak ci pięknie grała
aże dupka drgała

Polecam artykuł: folklor.blox.pl/2008/01/O-Seksie-na-ludowo.html

Ciekawe jest to, że odebrałeś utwór jako seksistowski a Katiusza już nie :)

Hip hop to moim zdaniem niechciane dziecko :) Kiedy w kręgach w których tradycyjnie króluje ostrzejsza muzyka pojawia się eksperyment połączenia idei z hip hopem... to mało się to komu podoba lub wręcz budzi wrogość. Tak jest w środowisku straight edge a i w śród rodzimowierców też ;) Nie bądźmy dogmatyczni ;)

Jeśli chciał byś hip hop patriotyczny to polecam Zjednoczony Ursynów:

Само слога Славjанa спашава - Свуда пођи, својој кући дођи.

Nowy kawałek Donatana 5 lata 7 miesiąc temu #6262

Siristru a czy Ty by zrozumieć o czym jest mowa w Piosence zaglądasz do całego tekstu czy wyrabiasz se zdanie na podstawie tego co słyszysz to nie wiersz czy książka tylko piosenka.

Owszem cały tekst można rozumieć inaczej ale owy fragment pozostawiony sam w sobie sugeruje to co sugeruje a o czym pisałem.

Po za tym tu nie chodzi o Hip Hop Patriotyczny tylko o to, że po Rodzimowiercy, którzy siedzi w świecie muzyki oczekuję czegoś bardziej wzniosłego jak takie przyśpiewki o przysłowiowej "dupie Maryni". Naprawdę nie ma już innych tematów.

Po za tym zastanawiające jest akurat połączenie słów z teledyskiem czego nigdy nie robi się przypadkowo. Owszem można rzec, że utwór ma ukryte dno lecz nie oszukujmy się tego ukrytego dna doszuka się ledwo kilka procent z osób, które obejrzą ów klip reszta jakieś 75% zrozumie go dosłownie wyciągając wnioski z obrazu i fonii połączonych nierozerwalnie.
"Głód, powietrze, ogień, woda
I wszelaka zła przygoda
Będą temu, kto by starą
Ojców swoich wzgardził wiarą!"

Fragment Pieśni Bojana

Nowy kawałek Donatana 5 lata 7 miesiąc temu #6263

Twardostoj napisał:
Siristru a czy Ty by zrozumieć o czym jest mowa w Piosence zaglądasz do całego tekstu czy wyrabiasz se zdanie na podstawie tego co słyszysz to nie wiersz czy książka tylko piosenka.

Z tym doprawdy bywa różnie, tu analizuję na potrzeby dyskusji ;)
Dajmy innym się wypowiedzieć, jak na arzie znamy nasze interpretacje tego fragmetu oraz Katiuszy...

Wiesz, jest muzyka do słuchania i zabawy, jest do tańca i różańca, do śmiechu i do szukania głębi. Utwór Cleo i Donatana jest oczywiście dla zabawy i śmiechu ;)

Wole już takie nawiązania do folkloru i stereotypu niż tą żenadę:

A jeśli chcesz czegoś mocno rodzimowierczego i zgłębią to dedykuję Ci:

Nowy kawałek Donatana 5 lata 7 miesiąc temu #6273

• katiusza
  • katiusza Avatar
  • Użytkownik
Twardostoj napisał:
Po za tym czy aby Rodzimy muzyk nie powinien raczej się skupić w pierwszej kolejności na tematach Patriotycznych? Co to nie mamy naszych Polskich Muzyków, że Szwedzi muszą Śpiewać o naszej Historii i bohaterstwie naszych żołnierzy by pamięć o nich nie zaginęła jak Szwedzka grupa muzyczna Sabaton?

Aż tak źle nie jest, o czym zresztą Siristru już wspomniał.
Skoro już jesteśmy przy hip hopie - może bitwy pod Wizną nie "orapowali", ale można znaleźć coś takiego:
(osobiście bardzo lubię ten teledysk)

Nowy kawałek Donatana 5 lata 7 miesiąc temu #6276

Aha temat się przeradza w rozmowę o współczesnych aranżacjach pieśni ludowych :) Zatem otwieram nowy wątek: rodzimawiara.org.pl/forum/rodzima-kultur...tworow-ludowych.html

Logowanie

Najbliższe święto

Kupała 20.06.2019 20:00 0 Dni Kupała

Ostatnio na forum

• Brak postów do publikacji.
1996-2019 Rodzima Wiara
ontwerp en implementering: α CMa Σείριος