TEMAT: Literatura naszego pióra

Literatura naszego pióra 4 lata 1 miesiąc temu #7526

• Vilkan
  • Vilkan Avatar
  • Użytkownik
Sztuka ma wiele obliczy. Jednym z nich jest literatura. Nie zamierzam jednak pytać o to, czy zna ktoś jakieś słynne książki itp. Pytam za to: czy sami coś takiego tworzycie? Piszecie jakieś opowiadania, dramaty, pieśni? Jeśli tak, pochwalcie się nimi, coś o tym opowiedzcie. Chodzi głównie o naszą twórczość literacką, która dotyczy rodzimowierstwa, bądź w której nasza wiara po prostu się pojawia. Można także zaprezentować inną swą twórczość pisaną, co nie dotyczy rodzimego wyznania, ale czegoś nawet zupełnie innego :)

Ja, zachęcony lekturą „Psie Pole” Karola Bunscha, piszę obecnie opowiadanie, którego akcja ma miejsce za panowania Bolesława Szczodrego (Śmiałego). Tytułu jeszcze nie mam, ale i bez tego można tworzyć ^^ Historia dotyczy młodego chłopaka (jakoś 16-18 lat), który mieszka w Głogowie i uwielbia chodzić po lesie oraz już od dłuższego czasu miga się od pracy w grodzie. Ma także swoją tajemnicę, którą zawzięcie skrywa z obawy przed represjami, które mogłyby oznaczać nawet śmierć. Tymże sekretem jest wierność starym Bogom, którym, wraz z innymi skrywającymi swą tożsamość poganami, oddaje cześć w pobliskim borze. Pewnego dnia w Głogowie pojawia się nowa rodzina. Główny bohater i dziewczyna z tejże siemi zapoznają się. Z czasem rozwija się w nich uczucie. Przychodzi jednak zagrożenie wojny z Cesarstwem. Protagonista, jako że jest nielichym chłopem, zostaje wojem Królestwa Polskiego, a tym samym jeśli konflikt nastąpi, to on weźmie w nim udział.
Dodatkowo rozwijam własnoręcznie napisany i wystawiony w szkole dramat „Żywia” tudzież tworzę jego wersję w prozie. Ten utwór (zdominowany przez kobiety) opisuje historię pewnej rodziny. Ma ona wzloty i upadki. Jest motyw przemijania, szkolnych problemów, miłość, śmierci... Mamy tam do czynienia nawet z Marzanną. Zamieściłem w „Żywii” pewien symboliczny podział bohaterów: pozytywni mają imiona rodzime, a negatywni obcego pochodzenia. Ot, taka ciekawostka :)

A jak z Waszą twórczością? :lol:
Czy szczęśliwi są ludzie,
Którzy żyją w ułudzie?
Ostatnio zmieniany: 4 lata 1 miesiąc temu przez Vilkan.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.

Literatura naszego pióra 4 lata 1 miesiąc temu #7527

• Nolgo
  • Nolgo Avatar
  • Użytkownik
Vilkan zapowiada się nieźle. Czytając streszczenie już się trochę wciągnąłem. Może przez to, że do grodu Głogów mam całkiem niedaleko :)

Kurcze ja nie mam na koncie twórczości rodzimowierczej ale mam takie różne tam...
Np piosenka pod tytułem Pasja:

Chłop powinien pasję mieć, to dla chłopa ważna rzecz
Pasja chłopa tak rozsadza, że czasami go odmładza

Jeden lubi łowić rybki, drugi lubi lizać znaczki
Trzeci woli pograć bluesa, czwarty w biegu się poruszać

Dobrze jeśli, jeśli baba też ma pasję to zrozumie, że bez pasji żyć nie da się
Trzeba mieć swój azyl mały, gdzie chłop spocznie po dniu całym

Żeby trzymać łeb w kałuży, czasem trzeba się wynurzyć oddech wziąć

KUNIEC :)

Piosenka ta w moich okolicach w pewnym czasie odniosła niezły sukces, zwłaszcza wśród chłopów hehe Tylko w tym momencie "Jeden lubi łowić rybki, drugi lubi lizać znaczki" i tutaj cała knajpa śpiewała coś innego. Nie wiem skąd im się to wzięło ;)
Ostatnio zmieniany: 4 lata 1 miesiąc temu przez Nolgo.

Literatura naszego pióra 4 lata 1 miesiąc temu #7531

At choćby to już było publikowane na RBI. :P

Niechaj Gody dla Was Szczodrze darzą
Zadrugi się zaś rozmarzą
Nie ostawi was Zdrawica
Mając wokół Krasne Lica

Szczodre będą wam dziś Wele
Bieżąc ku wam z kozą w czele
Gwiazdorzy piosnkę zanucą
Przodki zaś was nie zasmucą

Swaróg się znów dziś odradza
Pierwym dechem nas okadza
Nowe koło rozpoczyna
Piąć do góry się zaczyna

No może niezbyt pasuje wstawka w Sierpniu przed Plonami ale tam. :P
"Głód, powietrze, ogień, woda
I wszelaka zła przygoda
Będą temu, kto by starą
Ojców swoich wzgardził wiarą!"

Fragment Pieśni Bojana

Literatura naszego pióra 4 lata 1 miesiąc temu #7535

• leliwa
  • leliwa Avatar
  • Użytkownik
Dla mnie pasuje jak najbardziej bo od razu myślę o zimie :laugh:
Dzisiaj na termometrze prawie 40 stopni C, takie upały to dla mnie katorga.

Literatura naszego pióra 3 lata 6 miesiąc temu #7966

• Hollars
  • Hollars Avatar
  • Użytkownik
Ja w styczniu 2016 roku napisałem mój pierwszy wiersz, nawiązujący do słowianowierstwa. Publikuję je na portalu Poetyckie-Zacisze.pl. Link do mojego profilu podałem w oddzielnym temacie. Póki co, mam już napisane 4 wiersze, ale z czasem będzie ich coraz więcej. Publikuję też na tym portalu poetyckim pod innym pseudonimem, ale niech to pozostanie moją słodką tajemnicą :P .

Logowanie

Najbliższe święto

Święto Plonów 22.09.2019 20:00 0 Dni Święto Plonów

Ostatnio na forum

• Brak postów do publikacji.
1996-2019 Rodzima Wiara
ontwerp en implementering: α CMa Σείριος