• Strona:
  • 1
  • 2

TEMAT: Bóg chrześcijański a rodzimi bogowie

Bóg chrześcijański a rodzimi bogowie 1 rok 8 miesiąc temu #8658

• Pomidor
  • Pomidor Avatar
  • Użytkownik
Witam. Nie przyszedłem tu was nawracać, ale chcę zrobić małą debatę religijną. Otóż, gdy miałem okres w życiu gdy zacząłem wyznawać rodzimych bogów, a nie chrześcijańskiego Boga, miałem same nieszczęścia i źle mi było. A gdy zostawiłem rodzimych bogów i wróciłem do chrześcijańskiego Boga i się do niego modlić, to zaczęło mi się lepiej powodzić. Czemu? To mnie zastanawia. Z jednej strony jestem chrześcijaninem i modlę się do Boga, ale w głębi duszy dziwnym trafem drzemie we mnie coś pogańskiego, rodzimego. Czemu gdy uwierzyłem w rodzimych bogów, to miałem źle, a gdy na powrót w chrześcijańskiego Boga, to mam lepiej? O co chodzi, bo serce mi podpowiada, że powinienem być rodzimowiercą, ale dalej jestem w kropce. Więc rodzimowiercy, powiedzcie mi, czemu gdy wierzę w chrześcijańskiego Boga, mam lepiej, a gdy przekonuję się do słowiańskich wierzeń, to nagle dostaję pecha? A może chodzi o coś innego? Więc niech ktoś mi pomoże, bo jestem na religijnym rozdrożu.
Ostatnio zmieniany: 1 rok 8 miesiąc temu przez Pomidor. Powód: dodanie ważnych rzeczy
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.

Bóg chrześcijański a rodzimi bogowie 1 rok 8 miesiąc temu #8659

• Vilkan
  • Vilkan Avatar
  • Użytkownik
Szczerze mówiąc, to przypuszczam, że to po prostu pozory i zbieg okoliczności. Zwyczajnie zbiegł się w czasie Twój okres życiowych niepowodzeń i przyjęcia rodzimego nurtu duchowego. Często sam się zastanawiałem, czy tak nie jest, bo swoje chrześcijańskie życie wspominam jako lżejsze. Ale jak to przemyśleć na chłodno, to nie ma żadnego powiązania między siłami wyższymi a moimi kłopotami życiowymi. Zwykłe wrażenie.

Pamiętaj, że jako kowal swojego losu zawsze samemu lepiej rozwiążesz problemy własnymi rękoma niż modlitwą do jakiegokolwiek Boga czy bogów. Lepiej wychodzę ucząc się do sprawdzianu z matmy, niż modląc się przed nim. W liceum w ogóle przestałem się modlić przed matmą, właśnie po to, żeby się nie zniechęcić do wiary ;) I to działa.

A jeśli czujesz, że w sercu gra Ci rodzima wiara, to bądź rodzimowiercą i nie szukaj przyczyn nieszczęść w wierze, bo wtedy wszystko zdołasz nazwać brakiem łaski bożej lub karą z niebios, nawet jeśli coś będzie sprawą zupełnie przyziemną, całkowicie możliwą do załatwienia samemu.
Czy szczęśliwi są ludzie,
Którzy żyją w ułudzie?

Bóg chrześcijański a rodzimi bogowie 1 rok 8 miesiąc temu #8661

• Pomidor
  • Pomidor Avatar
  • Użytkownik
Czyli jesteś ateistą? Ale dzięki za radę.

Bóg chrześcijański a rodzimi bogowie 1 rok 8 miesiąc temu #8662

• Vilkan
  • Vilkan Avatar
  • Użytkownik
Nie, choć ateizm bardzo szanuję, to jestem rodzimowiercą, ale do spraw wiary podchodzę na swój sposób – z pewnym dystansem, chłodniejszym spojrzeniem na niektóre sprawy i podejściem, że po prostu możemy coś na tej Ziemi zrobić sami, nie prosząc o pomoc "z wysoka". A czasem nawet z nastawieniem, że jeśli nie możemy czegoś sami osiągnąć, to na to nie zasługujemy – ale to już pewna skrajność.
Czy szczęśliwi są ludzie,
Którzy żyją w ułudzie?

Bóg chrześcijański a rodzimi bogowie 1 rok 8 miesiąc temu #8664

• Gryzek
  • Gryzek Avatar
  • Użytkownik
Ja miałem na odwrót. Kiedy porzuciłem chrześcijaństwo, a w zasadzie to katolicyzm, to nagle odetchnąłem z ulgą, jakbym zrzucił zbędny balast. A co do twoich „nieszczęść” po zmianie wiary, cóż może to był przypadek, może nie, nie mi to oceniać. Ja czegoś takiego nie doświadczyłem po zmianie wiary, tzn. uczucia utraty opatrzności Bożej, czy jak to tam nazwać.
Tyle tylko, że ja nie specjalnie oczekuję od bogów, że będą mnie prowadzić przez życie za rękę. Według mnie już dostałem od nich największy dar, a mianowicie rozum, który przez całe życie trzeba pielęgnować, a to zagwarantuje, że będziemy potrafili poradzić sobie w trudnych chwilach.
Co oczywiście nie zmienia faktu, że czasem można poprosić bogów o wsparcie, ale jednak trzymam się tezy, że to co najcenniejsze już od nich otrzymałem ;)

Bóg chrześcijański a rodzimi bogowie 1 rok 8 miesiąc temu #8677

• Wodrik
  • Wodrik Avatar
  • Użytkownik
  • Ario(lo)vistus maga te runy.
Ciekawy temat trwania w "rozkroku", z chrześcijaństwem kościelnym obrzędowym kontakt mam rzadki, raz na kilka lat ostatnio pół roku temu z okazji pogrzebu ciotki, w kościele podczas mszy czułem się dziwacznie, jak obcy w obcym kraju, dziwne historyjki opowiastki z Izraela czy Palestyny. Do religii ma stosunek filozoficzny, a polska historia to moje święte księgi, mocno związanie z religią i mitologią bo od mędrców bogów Atlantydy z dialogu Kritias, poprzez czasy stu wojewodów czyli Ladona, po króla Antów czyli Aniołów, mamy takie związki.
Co do powodzenia by być zdrowym trzeba prowadzić zdrowy tryb życia, trochę się ruszać czy ćwiczyć, dobrze odżywiać, i nie zachowywać ryzykownie, powodzenie materialne też wymaga aktywności, poza dostaniem spadku po krewnych, trzeba działać, coś chcieć, do tego dążyć, umieć łapać okazje by coś osiągnąć itd., z dziewczynami też jak do niej nie zagadasz, minimum aktywności to samym wywracaniem oczami, nic nie osiągniesz, a jak się jest żonatym, to podrywanie dziewczyn to strata czasu, chyba, że itd.
Oczywiście wypadki chodzą po ludziach, a starość przychodzi w wieku 50-60 lat i można to ignorować, ale nieubłaganie wcześniej czy później każdy trafi, na taki czy inny cmentarz, co innego ród, naród ten jest prawie nieśmiertelny i mocny jak bogowie, chyba, że służy fałszywym bogom i teraz pytanie... Czy chrześcijaństwo nam służy, jako narodowi?
Sto województw tysiąca czyli Suevia - "trzymał województwo tysiąca" = "kraj ich ma sto okręgów plemiennych, z których rokrocznie wyprawiają za granicę w celach wojennych po tysiąc zbrojnych" (województwo tysiąca = okręg tysiąca zbrojnych)
  • Strona:
  • 1
  • 2

Logowanie

Najbliższe święto

Kupała 20.06.2019 20:00 62 Dni Kupała

Ostatnio na forum

• Brak postów do publikacji.
1996-2019 Rodzima Wiara
ontwerp en implementering: α CMa Σείριος