TEMAT: Neopoganie przeciw walentykom

Neopoganie przeciw walentykom 9 lata 5 miesiąc temu #1659

• Lisek
  • Lisek Avatar
oj, czyżby Lisek napsocił? ^^. No wiesz, muszę pokazać za zasługuję na swe imię ;d.
Ja się z Tobą Sławko jak najbardziej zgadzam, mi też nie podobają się te całe walentynki ze względu głównie na swą komercyjność i sam chętnie widział bym Noc Kupały zamiast Walentynek. jednak sama idea walentynek, jako święto zakochanych, gdzieś tam pod tą komercyjnością i obcością pogrzebana, nie jest taka zła. Boję się wiesz tylko tego o czym już wspominałem, że gdyby to Noc Kupały była zamiast Walentynek, to czy nie spotkał by jej taki sam komercyjny los, w jakimś stopniu wręcz może na pewno, ale jak daleko by to zaszło w erze zachłannego kapitalizmu?
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.

Neopoganie przeciw walentykom 9 lata 5 miesiąc temu #1662

• slawko
  • slawko Avatar
  • Użytkownik
Noc Kupały była i jest świętem komercyjnym "dla ludu" w swym odwiecznym ludowym charakterze, i w przypadku Kupały nie należy utyskiwac nad zagrożeniem komercjalizacji tego święta.Pewna komercjalizacja z zachowaniem tradycji ludowej i historycznej byłaby szansą na utrwalenie w świadomości społecznej bogactwa naszej kultury.
Tak na marginesie Lisek , to co piszesz jest dla mnie bardzo irytujące bo albo jesteś malkontentem albo pozbawionym własnego zdania klakierem idealistą, mówiąc w prost "człowiekiem z trochę innej bajki" może Oaza lub Ruch Światło Życie byłby bardziej dla Ciebie wskazany ??????????????????? jednym słowem bez obrazy, ale trącisz "kruchtą i klechą". ;)
Nie dla Watykanu !

Neopoganie przeciw walentykom 9 lata 5 miesiąc temu #1663

No cóż, GW specjalizuje się w odnajdywaniu faszyzmu oraz nazizmu tam gdzie go zazwyczaj nie ma. Tłumaczyć to można na wiele sposobów, m.in. jako próbę wzbudzenia sensacji.

Akcję jak najbardziej popieram, sam mam zamiar dzisiaj pospacerować sobie po moim mieście z kilkoma sztukami plakatów :)
Religio id est cultus Deorum.

Primus Deorum cultus est Deos credere.

Neopoganie przeciw walentykom 9 lata 5 miesiąc temu #1664

• Lisek
  • Lisek Avatar
Hehe, wcale nie mam zamiaru się obrażać, rozumiem twoje podejrzenia. Wiesz, ja po prostu jestem bardzo ciekawski, obok RW lokuje swe zainteresowania i udzielam się także w takich społecznościach jak wspomniane wcześniej w innym temacie przeze ze mnie indygo, rozwój duchowy, różne zjawiska, czy też u racjonalistów, ateistów, ogólnie w obszarach przeróżnych kultur, można mnie nawet złapać na forach miłośników furry (fani człekokształtnych lub tylko rozumnych futrzaków^^), a i na wspomnianych przez Ciebie oazach też się często udzielam. To mnie po prostu interesuje, ludzie i ich wartości, lubię być wszechstronny, a sympatycy "Przebudzenia" już dawno pokazali mi że jestem rasowy zodiakalny bliźniak, i faktycznie dużo się z tym zgadza ;), ale o tym tylko tak sobie wspominam. Jestem ciekawski i lubię obserwować, badać, poznawać, a przy tym wyrażać swoje obawy lub poglądy. Z pewnością jednak nie mam zamiaru tutaj jakoś dogryzać RW i wam, szanuję wasze poglądy i bardzo chce je poznać, za co jestem i będę bardzo wdzięczny, jak i w ogóle poznać wasze zdanie oraz was samych poprzez wyrażanie swoich wspomnianych obaw i poglądów. Mam nadzieje tylko że w ten sposób moja obecność tutaj nikomu nie przeszkadza i pozwolicie mi się tu udzielać.

Masz rację z tą Nocą Kupały w odniesieniu do ludowej przeszłości. Jednak czy taka byłaby Noc Kupała i w naszych dzisiejszych czasach? Wiele już świąt miło piękne ludowe tradycje, które potem przetworzyła na swoje komercyjna maszynka. Liczę na to, że byłoby tak jak uważasz, i Noc Kupały egzystowała by w dzisiejszym świecie z zachowaniem swoich pierwotnych tradycji, by nie stała się tylko drugimi Walentynkami z podmienioną nazwą.

Neopoganie przeciw walentykom 9 lata 5 miesiąc temu #1665

Myślę, że przydałyby się nowe wzory plakatów anty-walentynkowych. Mi osobiście te nigdy nie przypadły do gustu. Parę lat temu ktoś bodajże z Bielska stworzył ilustrację anty walentynkową z ludzkim sercem. Gdy ją rozpowszechniłam na internecie, moich nierodzimowierczych znajomych bardzo ta ilustracja poruszyła, gdy te plakaty przeszły bez echa. Sama od lat noszę się z zamiarem stworzenia własnego plakatu anty-walentynkowego, jednak nigdy nie pamiętam w ogóle o walentynkach wcześniej, niż na kilka dni przed, gdy inni zaczynają kampanie anty-walentynkowe...

Neopoganie przeciw walentykom 9 lata 5 miesiąc temu #1669

Każda inicjatywa w tej sprawie jest pożądana - siły można połączyć, wzorów plakatów może być kilka.

Do następnej akcji przyłączymy się, choćby umieszczając plakat i artykulik na portalu - teraz nieco przegapiłem :/
Само слога Славjанa спашава - Свуда пођи, својој кући дођи.

Logowanie

Najbliższe święto

Kupała 20.06.2019 20:00 30 Dni Kupała

Ostatnio na forum

1996-2019 Rodzima Wiara
ontwerp en implementering: α CMa Σείριος