rodzimawiara.org.pl

Blog tematyczny o religii, kulturze, rodzinie.

Kultura

Kim był Ptah? Mitologia egipska

Kim był Ptah? Mitologia egipska

Starożytny Egipt to kultura pełna tajemnic, kontrastów i zaskakujących mitów. Jest to kraina, która zawsze kręciła i wciąż kręci naszą wyobraźnią, a jej boskie postacie od wieków inspirują twórców różnych dziedzin. Wśród bogów i bogiń dawnej nejlu istniał jeden, którego siła twórcza i umiejętność wpływania na rzeczywistość otaczająca go sprawiały, że doceniali go zarówno faraonowie, jak i zwykli mieszkańcy Egiptu. Tym bóstwem był Ptah – bóg rzemieślników, rzeźbiarzy i architektów.

Sprawdź także: Jacy bogowie są w mitologii egipskiej?

Osobowość Ptaha w świetle dawnej mitologii

Ptah, w mitologii starożytnych Egipcjan, był uważany za jedno z najwyższych i najbardziej szanowanych bóstw. Uważano go za stwórcę świata i wszechświata, a także za boga, który „rzemieślnie” tworzył wszystko to, co widocznego w Egipcie – zarówno naturalne, jak i stworzone przez człowieka. Przedstawiany był zawsze w postaci ziemskiej, z głową przykrytą tkaniną oraz różdżką w dłoni.

W mitologi z Egiptu jego imię oznaczało „ten, który otwiera”. Ptah był bóstwem, które prowadziło duszę do życia po śmierci. Był też uważany za jedno z bóstw związanych z cyklem życia i odrodzenia oraz kremacji.

Jakie były cechy charakterystyczne Ptaha?

  • Ptah był bóstwem doradczym i pomocnym. Był to bóg, który potrafił zrozumieć problemy zwykłych ludzi i starał się im pomóc.
  • Zajmował się także ochroną faraonów i uchodził za jednego z ich najważniejszych protektorów.
  • Rozumiał on potrzeby rzemieślników i artystów, udzielając im inspiracji i pomocy.

Rola Ptaha w kulturze starożytnego Egiptu

Ptah był niezwykle istotny dla kultury starożytnego Egiptu. Przez wielu Egipcjan, zwłaszcza tych pracujących w rzemiośle i sztuce, uważany był za swego rodzaju patrona i przewodnika. W praktyce oznaczało to, że jego kult był bardzo rozpowszechniony – rzeźbiarze, architekci i rzemieślnicy składali mu ofiary i modlili się do niego o duchowe wsparcie przy swojej pracy.

Deifikacja Ptaha

„Ptah był uważany za bóstwo ziemskie, stąd jego popularność wśród zwykłych ludzi. Ma to swoje odbicie w licznych przedstawieniach tego boga na pamiątkach i freskach pochodzących z okresu starożytnego Egiptu. – dr Henryk Kowalski, egiptolog”

Symbolika związana z Ptahem i jego wizerunkiem

Ptah był zawsze przedstawiany jako człowiek w ciemnej skórze, zamyślony i pracowity. Fakt ten, w połączeniu z jego obowiązkami jako boga rzemieślników i z jego zamiłowaniem do swojej pracy, czynił z niego idealnego patrona dla rzemieślników. Często przedstawiany był z różdżką, którą miał „formować” świat i pomocować w jego tworzeniu. Jednym z jego głównych symboli była alabastrowa statuetka, która symbolizowała jego prawo do twórczej siły.

W bieżącym, współczesnym spojrzeniu na symbolikę Ptaha, można go uznać za bossa szeroko rozumianej dziedziny designu i rzemiosła artystycznego. Przeciega jego obrazek przez pryzmat nowoczesności, jak widać, nie przekłamuje jego prawdziwej natury, otaczającej go od wieków mistyki.

Sprawdź też: Ozyrys – bóg w mitologii egipskiej

Udostępnij

O autorze

Witaj na blogu z niesamowitą energii i porywającymi opowieściami. Nasze artykuły dotyczą etyki, religii i mitologii, zarówno słowiańskiej, jak i greckiej i ogólnoeuropejskiej. Na co dzień zajmujmy się kulturoznawstwem i naukami etycznymi. Na blogu znajdziesz także artykuły, związane z rodziną.