czeladz_mW województwie śląskim, w Czeladzi powstaje słowiański pomnik na terenach gdzie niegdyś była kopalnia. Na dzień dzisiejszy rzeźba została wykonana z kamienia wapiennego i już stoi na skarpie w parku "Alfred". Rzeźba przedstawia Świętowita, mierzy około dwóch i pół metra i jest wzorowana na posągu ze Zbrucza.

Dzieło ma zostać ukończone do końca czerwca tego roku. Pomnik w całości został sfinansowany z budżetu miasta a pomysłodawcami są  młodzi ludzie zafascynowani słowiańskimi wierzeniami. Miasto uznało iż będzie to wspaniała atrakcja turystyczna i przystąpiono do realizacji.Warto dodać, że rzeźba jest kawałkiem większej całości, której uwieńczeniem będzie gród wzorowany na tych które od dawna istnieją na Wolinie i w Biskupinie.

W 2007 roku rzeźba Świętowita powstała również w botanicznym ogrodzie "Leśny Gród" na zboczach Prusowa w Milówce, gdzie stoi sto rzeźb nawiązujących m.in. do wierzeń słowiańskich. Pomnik ma 14 metrów wysokości i jest  wykonany z jednego kawałka topoli. Przy powstaniu tego "giganta" pracowało ponad 20 artystów z całej Polski. Przykłady te po raz kolejny pokazują nam że powrót naszych bogów tu gdzie powinni nieprzerwanie stać od tysięcy lat jest możliwy.

Więcej zdjęć z naszej galerii:

Viktor Korolkov Viktor Korolkov Viktor Korolkov Viktor Korolkov Viktor Korolkov Viktor Korolkov

Logowanie

Najbliższe święto

Szczodry Wieczór 21.12.2019 20:00 103 Dni Szczodry Wieczór
1996-2020 Rodzima Wiara
ontwerp en implementering: α CMa Σείριος