Zniszczony posąg Peruna6 września rano, na Zaporożu (Ukraina), miał miejsce bezprecedensowy akt wandalizmu. Znioszczono posągi wizerunków trzech Bogów słowiańskich, postawione na wyspie Khortytsya.

Badania archeologiczne wykazały, że na wyspie, już w epoce brązu, znajdowało się sanktuarium, w którym miejscowi Słowianie czcili Bogów.

Wysyłkiem związku "Арійський шлях" (Aryjska Droga) postawiono w tym miejscu, nieopodal świątyni "Двох Кілець" wizerunki Welesa i Peruna. Inna wspólnota w sąsiedniem sanktuarium postawiła posąg Mokoszy. Ponadto, na wzgórzu dalej była kącina rosyjskich rodzimowierców ze związku "Схрону Єж-словен".

Niezidentyfikowani sprawcy ścieli piłą łańcuchową posągi Peruna i Welesa a posąg mokoszy wyrwano z korzeniami. Resztki posągów zawleczono na brzeg Dniepru, gdzie porąbano je siekierami.

Następnie wandale udali się do kąciny, gdzie rozlali środek łatwopalny i podpalili. Kącina spłonęła niemal doszczętnie.

zniszczenia1Jeszcze dzień wcześniej (tj. 5 września) związek "Арійський шлях" przeprowadził w tym miejscu postrzyżyny a już kolejnego dnia kącina była spalona.

Miejscowi rodzimowiercy są przekonani, że to wcześniej zaplanowane działania Kościoła Patriarchatu Moskiewskiego, które odbyły się za ich zgodą i przyzwoleniem władz świeckich.

Komuś zależy by rozpalić w Zaporożu wojnę religijną. Miesiąc wcześniej, w jednej z cerkwi doszło do eksplozji. Autorów "zamachu" poszukiwano pośród rodzimowierców i środowisk prawicowych. Kiedy nie znaleziono winnych orzeczono, że winny był pewien zakrystianin, którego wygnano wcześniej za kradzież.

Co i gdzie wybuchnie tym razem?

Miroslava
Zaporozhye

Posąg Peruna przed zniszczeniemPosąg Welesa przed zniszczeniem

Logowanie

Najbliższe święto

Kupała 21.06.2021 20:00 591 Dni
1996-2023 Rodzima Wiara
ontwerp en implementering: α CMa Σείριος