Orzeł piastowski SzukalskiegoW lutym tego roku został założony Społeczny Komitet Odtworzenia Płaskorzeźby Orła Piastowskiego autorstwa Stanisława Szukalskiego w Katowicach.

Stanisław Szukalski ps.art. „Stach z Warty” wybitny rzeźbiarz, malarz, rysownik, projektant , założyciel Szczepu Rogate Serce  grupy artystycznej , która działała od 1929  i gromadziła artystów zainspirowanych kulturą  dawnej słowiańszczyzny. Do  1936 roku Szczep zorganizował  szereg  wystaw na terenie całej Polski ,zajmował się szeroką działalnością promującą swoją sztukę wydając pocztówki z reprodukcjami swoich prac,  publikując artykuły prasowe, jak również wydając własne pismo Krak. W 1938 roku Szukalski wydał również tragedię sceniczną "Krak, Syn Ludoli".

szukalski_widok1Orzeł piastowski wyrzeźbiony został na zlecenie władz administracyjnych województwa śląskiego w 1938 roku na frontonie gmachu Urzędów Niezespolonych obecnie w budynku tym  mieści się Wydział Filologii Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. W Polsce ta właśnie rzeźba  Stanisława Szukalskiego była jedynym dziełem eksponowanym na otwartej przestrzeni. Płaskorzeźba orła okolonego pierścieniem o średnicy 476 centymetrów została wykuta w dolomicie. Pamiątkowe zdjęcie pod płaskorzeźbąDo jej stworzenia artysta użył 35 ton kamienia , jak pisze Jerzy Skwara w swoim artykule „Piastowski Orzeł Szukalskiego”. Niestety okupacja hitlerowska w 1939 r. pozbawiła nas tej pięknej rzeźby podkreślającej naszą tożsamość. Wykuty orzeł  został zniszczony i pozostał jedynie na archiwalnych zdjęciach, które mają posłużyć do odbudowy. Nr konta na które można wpłacać datki podany został na stronie fundacji.

Myślę ,że przy szerokim wsparciu finansowym osób odwiedzających portal Rodzima Wiara jak również wszystkich zainteresowanych sztuką polską i słowiańską ten wspaniały orzeł dłuta Stacha z Warty wróci na swoje miejsce ,do czego szczególnie zachęcam !

Strona fundacji

Informacja na stronie Towarzystwa Urbanistów Polskich

Artykuł Jerzego Skwary "Piastowski Orzeł Szukalskiego"

Logowanie

Najbliższe święto

Kupała 21.06.2021 20:00 591 Dni
1996-2023 Rodzima Wiara
ontwerp en implementering: α CMa Σείριος